Advertisement

Asya hisse senetleri, Japonya hisse senetlerindeki düşüşle birlikte, ekonomik büyüme güncelelmesi dahil bir dizi Çin ekonomik verisi ile birlikte değer kaybetti ve son dört ayın en yüksek seviyesinden geri çekildi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.4 düşerek, Tokyo saati ile 11:39'da 131.63 seviyesine düştü. Endeks Aralık ayından bu yana en yüksek seviyesinden gerilerken, bu haftaki kazancını yüzde 4.2'ye daralttı. Japonya'da Topix Endeksi, ülkenin güneyinde Perşembe günü meydana gelen ve en az dokuz kişinin hayatına mal olan depremin ardından yüzde 0.7 düştü ve Şubat ayından bu yana en iyi haftalık kazancını bir miktar azalttı.

Çin'de bugün açıklanan ilk çeyrek gayrı safi yurtiçi hasıla (GSYİH) büyüme rakamı, emlak piyasasındaki sıçrama, piyasaların sakinleşmesi ve gevşek para politikasının toparlanmaya yardımcı olması ile birlikte yüzde 6.7 ile beklenene paralel çıktı. Bugün açıklana diğer Çin verileri olan sanayi üretimi, perakende satışlar ve sabit sermaye yatırımları beklenenden güçlü çıktı. Petrol, bu haftasonu Katar'ın başkenti Doha'da yapılacak olan üretimin dondurulmasının görüşüleceği toplantı öncesi varil başına 41.46 dolar seviyesinde işlem görüyordu.

Hong Kong'da Haitong International Securities Group satış işlemlerinden sorumlu idari direktör Andrew Sullivan, "Çin hükümeti, mevcut politikaların işlemekte olduğunu hissedecek," dedi ve "Bu nedenle kısa vadede teşvik için potansiyel azaldı" şeklinde görüş bildirdi.

Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi ve Güney Kore'de Kospi Endeksi'nin her ikisi de yüzde 0.1 geriledi. Yeni Zelanda'da S&P/NZX 50 Endeksi ise yüzde 0.1 yükseldi.

Hong Kong'da Hang Seng Endeksi yüzde 0.2 geriledi ve burada işlem gören Çin hisselerini içeren Hang Seng China Enterprises Endeksi yüzde0.3 düştü. Şanghay Bileşik Endeksi yüzde 0.4 geriledi.