Advertisement

Konuyla ilgili bilgi sahibi iki kaynağa göre Goldman Sachs Group Inc., trading ve anlaşma yapıcılığındaki düşüşün etkisini azaltmak için yıllardan bu yana görülen en büyük maliyet azaltma hamlesini yapıyor.

Kaynaklara göre ilk çeyrek giderlerinde halihazırda sert bir düşüş olması beklenen şirket, yakın zmaanda işten çıkarmalara hız verdi ve uçak biletleri, otel masrafları ve eğlence gibi giderleri, doğrudan müşterilere hizmet etmemesi halinde giderek artan bir miktarda reddetmeye başladı. Örneğin şirket, kaynaklardan birine göre bu hafta Londra'daki teknoloji çalışanlarını işten çıkardı ve diğer kaynağa göre Avrupa'daki bazı çalışanlara bölgedeki diğer ofislere yapılan rutin yolculuklar için izin vermiyor. Ek kesintilerin gelmesi ise ihtimal dahilinde görünüyor.

CEO Lloyd Blankfein, yıllarca süren ve piyasadaki dalgalanmalarla etkisi artan tahvil işlemlerindeki düşüşten kurtulmaya çalışıyor. İşgücüne düzenlemeye giden Blankfein, kıdemsiz bankacılara daha fazla bel bağlamış durumda, destek personelini ise daha ucuz bölgelere gönderiyor, teknolojiye yatırım yaparak üretkenliği artırmaya çalışıyor.

Bankanın Salı günü gelecek çeyreklik verileri, Blankfein'ın çabalarının yeterli olup olmadığını gösterecek. Morgan Stanley analisti Betsy Graseck, Goldman Sachs'ın faaliyet giderlerinin yüzde 29 azalarak on yılın en düşük mali yıl başı gideri olan 4.76 milyar dolara gerilediğini açıklayacağını tahmin ediyor. Analistlere göre şirketin geliri yüzde 37 düşüş keydedecek.