Advertisement

Alman hükümeti, AB'nin Türkiye'deki mülteciler ile ilgili projeler için vermeyi vadettiği 3 milyar avroluk paranın yaklaşık 428 milyon avroluk kısmını karşılayacağını açıkladı.

Almanya Maliye Bakanlığı Sözcüsü Friederike von Tiesenhausen, Federal Basın Merkezinde düzenlediği basın toplantısında, AB'nin mülteciler için vereceği 3 milyar avronun 1 milyar avroluk kısmının ortak AB bütçesinden, diğer 2 milyar avronun ise AB'ye üye ülkeler tarafından ayrı ayrı karşılanacağını söyledi.

Tiesenhausen, bu paranın şimdilik AB bütçesinden ödenmeye başlandığını, Almanya'nın ödeyeceği 428 milyon avronun ise 2016, 2017, 2018 ve 2019 yıllarının üçüncü ve dördüncü çeyreklerinde Türkiye'ye gönderileceğini belirtti.

Tiesenhausen, Alman hükümetinin Türkiye'ye bu yıl 127 milyon, 2017 yılında 188 milyon, 2018 yılında 94,5 milyon, 2019 yılında da 18,4 milyon avro vereceğini ifade etti.

Basın toplantısında ayrıca bir gazetecinin, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in, Türkiye ziyareti sırasında bazı kiliselerin kamulaştırılması konusunu gündeme getirip getirmediği şeklindeki sorusuna karşılık, hükümet sözcü vekili Christiane Wirtz de bu konunun gündeme gelmediğini söylemekle yetindi.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Martin Schaefer ise konuyla ilgili açıklamasında, bunun yeni bir şey olmadığını, Türk hükümetiyle geçmişte bu konuda görüşmelerin yapılmış olduğunu kaydetti.