Advertisement

Toyota Türkiye Pazarlama ve Satış AŞ Üst Yöneticisi (CEO) Ali Haydar Bozkurt, faizlerdeki gerilemenin küçük bir miktar düşüşe sebep olacağını, çok radikal bir düşüş olmayacağını belirterek, "Ancak psikolojik olarak her düşüş, düşüştür. Mutlaka olumlu yansımalarını bekliyoruz." dedi.

AA muhabirlerinin faizlerde gerilemenin otomotiv piyasasına nasıl yansıyacağına ilişkin sorularını yanıtlayan Bozkurt, otomotivde 2 temel göstergenin önemli olduğunu, bunlardan birisinin kur, diğerinin de kredi faizleri olduğunu dile getirdi.

Yaşanılan gelişmelerin küçük bir miktar düşüşe sebep olacağını, çok radikal bir düşüş olmayacağını aktaran Bozkurt, "Ancak psikolojik olarak her düşüş, düşüştür. Mutlaka olumlu yansımalarını bekliyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Bozkurt, son 10 yıla bakıldığında tüketicilerin aylık yüzde 1'ler seviyesinde bir kredi faizi ile otomotiv satın aldığını, eskiden bu oranın yüzde 8-10 civarında olduğunu ifade etti.

O nedenle kredi faizlerinin bugün geldiği seviyenin çok cazip olduğunun altını çizen Bozkurt, "Ben bunun otomotiv satışlarına mutlaka olumlu yansıyacağını düşünüyorum." şeklinde konuştu.

"Faizlerdeki düşüş kısmi olarak yansıtılmaya başlandı"

Ali Haydar Bozkurt, kredi faizlerinde bugün konuşulanın yüzde 1,30'lardan yüzde 1,15'lere gelmesi gibi bir şey olduğunu belirterek, "Aldığınız krediye göre aylık belki 50-100 lira oynayacaktır. Ancak dönem boyunca ödeyeceğiniz toplam rakama baktığınızda fena olmayan bir oynamaya denk gelecektir." dedi.

Geçen yılın otomotivde rekor yılı olduğunu anımsatan Bozkurt, tarihi bir satış gerçekleştirdiklerini hatırlattı.

Bozkurt, kura ve faizlere bakıldığında bu yılın geçen yıla oranla daha iyi seviyede olduğunu, bu açıdan bakıldığında daha fazla satışın olması gerektiğini kaydetti.

Satışlarda bu yıl, 2015'e kıyasla yüzde 5-10 civarında düşüş beklentisi bulunduğuna işaret eden Bozkurt, bu beklentilerinin ekonomik göstergelerden değil, konjonktürel gelişmelerden kaynaklandığını ifade etti.

Bozkurt,otomotivde ilk çeyrek sonuçlarının geçen yıl ile yakın gittiğine dikkati çekerek, sözlerine şöyle devam etti:

"Eğer böyle giderse, yılın kalan 9 ayında herhangi bir olumsuz gelişme olmazsa, faizlerdeki düşme kısmi olarak yansıtılmaya başlandı, satışların geçen yılı yakalama ihtimalini görüyorum.

Bizim sektörde ilk çeyrek, en düşük satışların olduğu çeyrektir. Yılın nasıl geleceğini genellikle nisan ayını kapattıktan sonra daha net konuşabiliyoruz. Onun için hala temkinli konuşmak istiyorum. Geçen yılla aynı bazda veya yüzde 10'un altında bir bantta olacağını düşünüyorum. Bu aslında güzel bir rakam. Kara senaryolar çizmemek lazım. Psikolojik olarak insanların satın alma güdüleri etkileniyor. Geçen sene biz rekor satış yaptık. O temel iki göstergeye bakınca geçen yıla göre iyi durumda görünüyoruz. Buna dayanarak konuşacak olursak, bu yıl geçen yıla yakın rakamları zorlarız diye düşünüyorum."

Bozkurt, otomotivde ayın son gününün çok önemli olduğunu, şirket olarak satışlarının bu yılın nisan ayında geçen yılın aynı dönemine paralel gittiğini tahmin ettiğini sözlerine ekledi.