Advertisement

Bloomberg HT'deki Aile Akademisi Programında Aslı Şafak Sermaye Piyasası Yatırımcıları Derneği Başkanı Arif Ünver'le finansal okuryazarlık ve tasarruf alışkanlıklarını konuştu.

Finansal okuryazarlığın çocukluk döneminde başladığına dikkat çekilen programda Ünver, "Çocukları materyallerle mutlu etmek yerine onlara ruhsal yönde mutluluğu öğretmek ilk tasarruf bilincinin başlangıcı olabilir" dedi.

Borçla tüketim alışkanlığının azaltılması gerektiğine dikkat çeken Ünver, Türkiye'nin ekonomik modelinin güncellenmesi gerektiğini ifade etti. Ünver konuya dair, "Esas sıkıntı, gönlümüzden geçenleri taksitle sahip olduğumuzda başlıyor..Bizim ülkemizde kredi kartı doğru kullanılmıyor. Bir taksitlendirme aracı olarak kullanılıyor. Bu yanlış. Borçluluk oranını azaltmamız gerekiyor.

Türkiye'nin ekonomik modelinin tüketime dayalı olması yanlış, öncelikle ekonomik modelin güncellenmesi gerekir. Sistemin rötuşlara ve güncellenmeye ihtiyacı var" yorumunu yaptı.

- Çocuklar eğlenirken tasarrufu öğreniyor

TEB Bireysel ve Özel Bankacılık Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Mendi de Bloomberg HT'ye tasarruf bilincinin gelişmesine ve finansal okuryazarlık seviyesinin yükseltilmesine katkıda bulunmak için çocuklara yönelik projeleri olan 'TEB Çocuk'tan bahsetti.

Mendi, dijital platformda hayata geçirilen TEB Çocuk Projesi'nin ekonomiyi ve tasarrufu çocuklara oyunlar aracılığıyla öğrettiğini belirtti ve bu projeyle yaklaşık 1 milyon çocuğa ulaştıklarını dile getirdi. Mendi, "Finansal okuryazarlığın küçük yaştan edinilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu projeye de çocuklara 'para nedir, para nasıl kullanılabilir, tasarruf nasıl sağlanır' gibi konuları öğretmek amacıyla başladık. İnternet sitemizle yaklaşık 1 milyon çocuğa ulaştık" şeklinde konuştu.