Advertisement

Berkshire Hathaway'in yıllık genel kurul toplantısında milyarder Buffett, türev araçlara ilişkin sürmekte olan riskler konusunda uyarıda bulunurken, portföyündeki hisse senetlerini savundu ve şirketin en büyük iştiraklerinden birinin hız kesmekte olduğunu söyledi. Ancak, bu konular dışında, Warren Buffett haftasonu konuşmasının büyük bir kısmını yatırımcıların pahalı fon yöneticileri ve danışmanlardan neden vazgeçmesi gerektiği üzerine kurdu.

Buffett hissedarlarına, "muhtemelen dünyadaki en önemli yatırım dersini" açıklayacağını söyledikten sonra, Wall Street satıcılarının yıllardır düşük seyreden getirileri gizlediğini söyledi. Buffett, yatırım danışmanlarının emeklilik fonları ve diğer yatırımcıları fon yöneticilerine yüksek ücret vermeye yönelttiğini, ve fon yöneticilerinin de endeks fonlarında "oturduğunuz yerden" elde edebileceğiniz getirilerin dahi altında performans gösterdiğini söyledi. Buffett, düzenlemelerin "sermayeyi yediğini" ifade etti.

Buffett, genel anlamda ABD işletmelerinin düşük maliyetli fonlarla desteklenmesinin uzun vadede başarılı olunması için daha kesin bir yol olduğu fikrini yıllardır savunuyor. Milyarder yatırımcı tezini savunmak için bir de iddia ortaya attı. Buffett, S&P 500 Endeksi'ni gösterge olarak alan Vanguard Group'un 2008 ila 2017 yılları arasında hedge fonlardan oluşan bir sepetten daha yüksek getiri sağlayacağını iddia ederken, gelirlerin hayır kurumlarına bağışlanacağını söyledi.

Cumartesi günü itibariyle, Protege Partners tarafından seçilen bir grup hedge fon 2015'e kadar geçen 8 yılda yüzde 21.9 getiri elde etti. S&P 500 Endeksi aynı dönemde yüzde 65.7 geriledi.

Wedgewood Partners'ta Berkshire hisse senetleri de dahil olmak üzere 8.5 milyar dolarlık varlık yöneten David Rolfe, Cumartesi günü Omaha, Nebraska'da toplanan kalabalığa gösterilen ve Buffett'ın ortaya attığı iddiaya ilişkin tabloların "çarpıcı" olduğunu söyledi. Rolfe, Buffett'ın masaya "oldukça sert bir biçimde vurduğunu belirtirken, "O kalabalıkta oldukça fazla sayıda yüksek profilli fon yöneticileri var, ve bir çoğu muhtemelen istedikleri ücreti elde edemiyor" dedi.

Buffett, hissedarlarına, bahsettiği problemi artıranların fon yöneticisi seçmek için ücret kesen aracılar olduğunu söyledi.
Buffett, "Nitelikli olduğu söylenen kişiler, genelde zengin insanlar, yatırım danışmanları tutuyor. Dünyadaki hiçbir yatırım danışmanı size, 'Sadece bir S&P Endeks fonu satın al ve önümüzdeki 50 yıl otur' demez. Böyle konuşarak bir danışman olamazsınız, ve bu şekilde kesinlikle yıllık ücret elde edemezsiniz" dedi.