Advertisement

Japonya Maliye Bakanı Taro Aso Cumartesi günü yaptığı açıklamada, yende yakın dönemde yaşanan sert yükselişin kesinlikle tek yönlü bir spekülatif hareket olduğunu, son derece endişe verici bir hal aldığını ve Japonya'nın gerektiğinde adım atmaya hazır bulunduğunu söyledi.

Aso, Cumartesi günü, Haneda Havalimanı'nda gazetecilere yaptığı açıklamada, "2 günde 5 yen hareketi gerçekleşmesi kesinlikle tek yönlü spekülatif bir hareket ve bu durum kesinlikle endişe verici. Bu spekülatif hareketlerin devam etmemesi için Döviz piyasalarındaki hareketleri ihtiyatlı bir biçimde izleyeceğiz ve gerekirse harekete geçeceğiz" dedi.

Japonya Merkez Bankası'nın (BoJ) geçtiğimiz hafta piyasa beklentilerinin aksine parasal teşviklerini artırmayı reddetmesinin ardından, yen Pazartesi günü 18 ayın en yüksek seviyesine dokundu. Yen bu yıl dolar karşısında yüzde 13'ün üzerinde değer kazandı.

Aso, Asya Kalkınma Bankası'nın yıllık toplantısına katılmak üzere Almanya'ya hareket etmeden önce yaptığı açıklamada, "Uzakta olacaksam da telefon ve başka bir çok iletişim araçları mevcut, ve gerekirse uygun biçimde hareket etmeye hazırız" dedi. BoJ Başkanı Haruhiko Kuroda da Almanya'daki toplantıya katılacak.

Aso'nun yorumları, ABD'nin döviz piyasasına yönelik söyleminde etkinliğini artırdığı bir döneme denk geliyor. ABD Hazinesi tarafından yılda iki kere yayınlanan bir raporda, döviz piyasası uygulamalarının ABD'nin dış ticareti üzerinde adil olmayan bir avantaj sağlıyor olabileceğine dair gözlenecek ülkeler arasında Japonya da yer almıştı.

Aso 29 Nisan'daki raporun hiç bir şekilde Japonya'nın cevap verme yeteneğini kısıtlamadığını söyledi.