Advertisement

10 yıl vadeli Türkiye tahvilinin getirisi bugün 3 baz puan yükselirken, tahvilin bu yılki düşüşü 147 baz puana gerileyerek gelişmekte olan piyasalar içinde Brezilya'dan sonra en yüksek düşüşü kaydetti.

Yarın saat 10'da açıklanacak olan TÜFE verisinde Bloomberg'in derlediği ankete katılan ekonomistlerin beklentisi yüzde 6.9 seviyesinde bulunurken, Mart enflasyonu yüzde 7.46 seviyesinde gerçekleşmişti. 

SEB gelişmekte olan piyasalar baş ekonomisti Per Hammarlund'a göre, polis ve askere yönelik saldırılar "turizmin toparlanmasına engel olabilir ve büyümeyi etkileyebilir" ancak güçlü küresel risk iştahı TL'yi desteklemeye devam edecek.

Hammarlund, enflasyonun Mart'ta ikinci ay üst üste gerilemesiyle, "yatırımcılar Türkiye varlıklarına para aktararak genişlemeci para politikası adımlarına yönelik beklentilere bağlı olarak yüksek getiri elde etmek istiyor" dedi.

Hammarlund'a göre, Salı günü açıklanacak olan TÜFE verisi Türkiye'de "bu hafta dikkat edilmesi gereken kilit veri" olacak. TÜFE Nisan ayında Temmuz ayından bu yana ilk kez yüzde 7'ye gerileyebilir.

Hammerlund, Dolar/TL 'de bir sonraki kritik seviyenin öncelikle 2.76 TL, sonrasındaysa 2.60 TL olacağını söyledi.

Dolar/TL TSİ 14:06'da 2.7916 TL'den işlem görürken bu seviye kapanış fiyatlarına göre Ağustos'tan bu yana TL'nin gördüğü en güçlü seviye anlamına geliyor.