Advertisement

Türkiye İş Bankası 2016 yılının ilk 3 aylık döneminde 969 milyon lira net kar elde etti.

İş Bankası'ndan yapılan açıklamaya göre, 2016 yılının ilk çeyreğinde, İş Bankası'nın aktif büyüklüğünde yüzde 63,5 oranında paya sahip olan ve yüzde 74'ü ticari kredilerden oluşan nakdi kredi hacmi 176,2 milyar lira, gayrinakdi kredi hacmi ise 47,7 milyar lira düzeyinde gerçekleşti. Böylece, 2016 Mart ayı sonu itibarıyla İş Bankası'nın nakdi ve gayrinakdi kredileri aracılığıyla ülke ekonomisine sağladığı toplam kaynak 223,9 milyar lira oldu.

İş Bankası'nda takipteki kredilerin toplam kredilere oranı yüzde 2,2 ile sektör ortalamasından olumlu yönde ayrıştı.

Banka, mevduat hacmini önceki yıl sonuna göre yüzde 2,6 oranında artırarak, 157,8 milyar liraya yükseltti. Aynı dönemde mevduat dışı kaynaklardan da faydalanmaya devam ederek fon yapısını çeşitlendiren ve fonlama maliyetlerini kontrol altında tutan Banka, yılın ilk 3 aylık döneminde yurtiçi ve uluslararası piyasalarda 3,5 milyar lira tutarında menkul kıymet ihracı gerçekleştirdi.

İş Bankası, karını yılın ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6,2 oranında artarak 969 milyon lira düzeyine yükseltti. Güçlü sermaye yapısını korumaya ve risklerini etkin bir şekilde yönetmeye devam eden Banka'nın özkaynak büyüklüğü 33,4 milyar liraya ulaşırken, sermaye yeterlilik oranı ise yüzde 15,5 düzeyinde oluştu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye İş Bankası Genel Müdürü Adnan Bali, "Bankamız sürdürülebilir büyüme stratejisi doğrultusunda 2016 yılının ilk çeyreğinde aktif büyüklüğünü 276 milyar lira düzeyine yükseltmiş ve Türkiye'nin en büyük özel bankası konumunu sürdürmüştür." değerlendirmesinde bulundu.

Bali, İş Bankası'nın bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da Türkiye ekonomisine sağladığı destekle sektöre öncülük etmeye ve sağlıklı büyüme stratejisini kararlılıkla uygulamaya devam edeceğini kaydetti.


AA