Advertisement

Al Jazeera'nin sorularını yanıtlayan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin uluslararası uzlaşmayı tercih edeceğini ancak ihtiyaç duyulması durumunda Türkiye'nin tek başına da Suriye'ye kara gücü gönderebileceğini belirtti.

Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Gerek nefsi müdafaa, gerek IŞİD ya da diğer terör grupları ile mücadele perspektifinden alınan kararlar şimdiden bize meşruiyet sağlıyor" dedi.

Al Jazeera röportajında, Türkiye'nin ihtiyaç duyulması durumunda Suriye’ye kara güçlerini göndermeyi değerlendirip değerlendirmeyeceği yönündeki soruya Davutoğlu, "Eğer gerekiyorsa göndereceğiz. Kara güçleri elzem duruma gelirse göndeririz. Kendimizi müdafaa etmek için gerek Türkiye’nin içinde, gerek dışında her türlü tedbiri almaya hazırız." cevabını verdi.

Davutoğlu, "Aslında BM tarafından alınan çok sayıda karar var IŞİD ile mücadele konusunda. Dolayısıyla gerek nefsi müdafaa, gerek IŞİD ya da diğer terör grupları ile mücadele perspektifinden bu kararlar şimdiden bize meşruiyet sağlıyor. Ancak biz yine de bir uluslararası mutâbakatı tercih ederiz. Çünkü IŞİD tüm dünyayı ilgilendiren bir konu." dedi.