Advertisement

Offshore yuan, Fed tutanaklarının Haziran ayı faiz artırımının masada olduğunu işaret etmesiyle, Ocak ayından beri en büyük düşüşünü gerçekleştirerek, Ocak ayında piyasalardaki kargaşanın geri geleceği endişelerini yükseltti.

Çin para birimi, kayıplarını yüzde 0.47’ye kadar azaltmadan önce, dün yüzde 0.52 düşerek, 14 Ocak’tan beri en büyük kaybını gerçekleştirdi. Yuandaki gerileme, Fed tutanaklarının ardından yükselen dolar ile geldi. Yuan, Hong Kong’un serbest işlem piyasasında yüzde 0.2 yükselirken, Şanghay’da 11 haftanın düşüğüne geriledi.

Dolardaki yeniden canlanış, Çin Merkez Bankası (PBOC)’nın son üç aydır izlediği, dolar karşısında sabit kur ile beraber diğer önemli para birimleri karşısında değer düşürme politikasını sarsıyor. Yuan’ın bir hafta da yüzde 1.5 düşmesiyle Ocak ayında küresel piyasları saran korkunun bazı sinyalleri görünürken, yatırımcılar dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin durumunu ölçmek için para birimini izlemeye devam ediyor.

Hong Kong’da Scotiabank stratejisti Gao Qi, “Yatırımcıların, PBOC’nin aynı kargaşayı görmek istemediğini anlamalarıyla, Ocak ayındaki gibi bir panik olacağını zannetmiyorum.” dedi ve “Ancak Fed’in faiz artırımı beklentileri var olmaya devam ederse, yuan devalüasyon baskılarıyla yüzleşecektir.” diyerek görüş bildirdi.