Advertisement

Asya hisse senetleri, yatırımcılaeun gelecek ayki toplantıda Fed'in faiz artırımına gitmesi durumunda bunun küresel büyüme için ne anlama geleceğini değerlendirmeleri ile birlikte, Eylül ayından bu yana en kötü haftalık kayıp serisini gerçekleştirmeye yöneldi. Ham madde üreticileri, bölge hisse senetlerinin gösterge endeksine dahil hisselerde görülen yükselişlere öncülük etti.

MSCI Asya Pasifik Endeksi Tokyo saati ile 09:04'te yüzde 0.1 düşüşle 125.17 puana indi ve bu haftaki kaybını yüzde 0.4'e genişletti. Endeks böylelikle düşüşünü dördüncü haftaya genişleterek, Eylül ayındaki yedi hafa üst üste kaybın ardından en uzun haftalık düşüş serisine yöneldi. Bu hafta ABD'de faizin artırılacağına ilişkin beklentilerin güçlenmesi, beklenen kötü çıkan Japonya şirketlerinin karları ve Çin'de kötü çıkan ekonomik verilerle zaten bozulmuş olan piyasa güvenini daha da olumsuz etkiledi.

Melbourne'de IG Ltd. analisti Angus Nicholson, "Faiz artırımı endişeleri hisse senedi piyasalrı üzerinde baskı oluşturmaya devam etti," dedi ve "Riskten kaçınma eğilimi Asya'da açılışta baskın konumunu süredürecek gibi görünüyor" şeklinde görüş bildirdi.

Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.5 düştü. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi fazladeğişmezken, S&P/NZX 50 Endeksi yüzde 0.2 geriledi. Kore'de Kospi Endeksi yüzde 0ç1 düştü.