Advertisement

Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker, küresel risklerin "tamamen dağılması" ile birlikte, Fed'in Haziran ayında faiz artırımına gidebileceğini kaydetti.

Lacker, Perşembe günü Bloomberg Radio'ya yaptığı değerlendirmede, "Nisan ayı toplantısında faiz artırımını açık bir şekilde destekledim," dedi ve "Sanırım faiz artırımı için durum Haziran ayında daha güçlü olacak" şeklinde konuştu.

Fed'in politika karar organı Federal Açık Piyasa Komitesi 14-15 Haziran'da Washington'da toplanacak. Çarşamba günü açıklanan Nisan ayı toplantı tutanakları, komite üyelerinin büyük bölümünün, ekonomi iyileşmeye devam ederse, Haziran ayında faiz artırımını desteklediğini gösterdi.

Lacker, Çin'de büyümeye yönelik risklerin "bir kaç ay önceye göre daha az ve daha açık" olduğunu ve doların ABD ekonomisine zarar verecek kadr güçlenmesini beklemediğini belirtti.

Lacker, "Küresel ve finansal gelişmelerden kaynaklanan risklerin neredeyse tamamen ortadan kalktığını görüyorum" şeklinde görüş bildirdi.

Bu yıl FOMC toplantılarında oy hakkı bulunmayan Lacker, yatırımcıların, Fed'in son iki toplantısında faizi sabit tutmasının ardından, komitenin niyetlerini yanlış okuduğunu sözlerine ekledi.