Advertisement

Dolar yen karşısında, Fed yetkililerinin gelecek ayki toplantıda faiz arrırımına gidilebileceğine iişkin beklentileri güçlendiren yorumlarının ardından yükselişini üçüncü haftaya taşımaya ve Ağustos'tan bu yana en uzun haftalık çıkış serisini gerçekleştirmeye yöneldi.

ABD para birimi yen karşısında, Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Haruhiko Kuroda'nın ihtiyaç duyulduğunda teşviği arırabileceklerini ve kurun enflasyon hedefi için tehdit oluşturması durumunda müdahale edebileceklerini söylemesi ile birlikte son bir yılın en iyi aylık performasına ilerliyor. G7 ülkelerinin maliye bakanları ve merkez bankası başkanları Cumartesi günü sona erecek toplantı için Japonya'nın kuzeyindeki Sendai'de bir araya geliyor. İki yıl vadeli ABD Hazine tahvillerinin faizinin aynı vadedeki Japonya tahvillerinin faizine olan primi finansal krizden bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

Sydney'de Australia & New Zealand Banking Group Ltd. Döviz stratejisti Daniel Been, "Son birkaç haftada gördüğümüz, piysa beklentilerindeki oldukça sert değişimdi," dedi ve "ABD ekonomisinin istikrarlı ya da iyi olduğuna dair gelen her veri, özellikle perakende satışlar ve istihdam rakamları, doları destekleyecektir" şeklinde görüş bildirdi.

Dolar yen karşısında fazla değişmeyerek, Tokyo saati ile 12:39'da 110.03 yen seviyesinde kaldı ve haftayı yüzde 1.3 ve ayı Mayıs 2015'ten beri en yüksek oran olan yüzde 3.3 kazançla geçmeye yöneldi. Dolar euro karşısında 1.1205 ciavrında yatay seyretti.

Fed Görünümü

Bloomberg'in Fed fonları (Fed'in gösterge faizi) vadelilerinden derlediği verilere göre, ABD merkez bankasının Haziran toplantısında faiz artırma olasılığı, Pazartesi günkü seviyesi olan yüzde 4'ten yüzde 28'e çıktı. emmuz için olasılık ise hafta başındakş seviyesi olan yüzde 19'dan yüzde 47'e yükseldi.

ABD para birimi G10 ülkelerinin paraları karşısında Perşembe günü, New York Fed Başkanı William Dudley'in Haziran ayındaki toplantının faiz artırımı için canlı olduğunu ve Richmond Fed Başkanı Jeffrey Lacker ise faiz artırımı için durumun muhtemelen "çok güçlü" olacağını söyledi.

Bu gelişmeler, Çarşamba günü açıklanan Fed'in 26-27 Nisan toplantı tutanaklarında "Haziran" kelimesinin politika çerçevesinde altı kez geçmesinin ardından doların yen karşısında yüzde 1 ve euro karşısında yüzde 0.9 değer kazanması sonrası gerçekleşti.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi, Perşembe günü 29 Mart!tan bu yana en yüksek seviyesine çıkmasının ardından bugün fazla değişmedi. Endeks bu hafta yüzde 0.8 yükseldi.

Sydney'de National Australia Bank Ltd. tahvil, döviz ve emtia araştırma küresel başkanı Peter Jolly, "Tekrar genel güçlü dolar trendindeyiz," dedi ve "Fed'in halen, yıl ilerledikçe, tahvil ve döviz piyasalarını şaşırtması için potansiyeli var" şeklinde görüş bildirdi.