Advertisement

Fed'in faiz artıracağına ilişkin beklentilerle dün uluslararası piyasalarda 3 sınırını aşan Dolar/TL sabah saatlerinde 2.97'lere gevşedi. İlerleyen saatlerde ise 2.99 sınırına yaklaştı.

Fed'in Çarşamba akşamı açıklanan nisan toplantısına ilişkin tutanaklar, Fed yetkililerinin verilerin beklentilerini karşılaması halinde haziranda faiz artışını destekleyebileceğini ortaya koymuş, tutanakların beklentilerden daha şahin olarak yorumlanması ile dolar diğer para birimlerine karşı değer kazanmıştı. Türk Lirası da bu gelişmeyle birlikte dün 3.0008 seviyesine kadar yükselmişti.
 
- Siyasetteki gelişmeler piyasanın radarında

Öte yandan Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun görevden ayrılmasının ardından yeni dönemde ekonomi politikalarının ne yönde gelişeceğine dair belirsizlikler Türk Lirası'nda satışlara neden olmuştu.

Dün AK Parti Genel Başkan adayının Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım olduğunun açıklanmasının ardından piyasalar yeni ekonomi yönetiminin nasıl şekilleneceğini yakından izleyecek.

TEB Yatırım'dan Özgür Kadayıfçı yolladığı bir notta Fed tutanakları sonrası dolarda değer kazancı ve gelişmekte olan ülke para birimlerinde satışlar olduğunu belirterek TL'nin gelişmekte olan para birimleri arasında en az satış gören para birimi olduğunu ifade etti. Açıklamada "Bu hafta TL, dolar karşısında sadece %0,1 değer kaybederken gelişmekte olan ülke para birimleri endeksi %1,0 değer kaybetti. Dolar/TL’de 2,9765 üzeri yukarı harekette 3,0150 ve 3,0170 teknik dirençler" ifadelerine yer verildi.