Advertisement

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's Türkiye'de artan konut fiyatlarının sürdürülebilir olmadığını ancak piyasa ve yönetmeliklerin konut sektörünün bozulmasını önleyeceğini kaydetti.

Moody’s konut teminatlı tahvillerin Türkiye’deki en güvenli kredi enstrümanları arasında yer aldığını belirtti.

Kredi derecelendirme kuruluşundan yapılan açıklamada, “Türkiye’de konut teminatlı tahviller en güvenli kredi enstrümanları arasında yer alıyor. Türkiye’de artan konut fiyatları sürdürülebilir değil. Ancak piyasa ve denetim dinamikleri konut sektöründe (olası bir) sert düşüşü önlemeye yardımcı olacaktır.” ifadelerine yer verildi.

Moody’s’in açıklamasında konut kredilerinin Türk bankalarının en güvenilir ve kredibilitesi en yüksek varlıklar olduğu belirtilirken, “Genç nüfusun güçlü konut talebi, harcanabilir kişisel gelir artışı, temkinli kredilendirme uygulamalarına ek olarak ekonomik büyüme ve düzeyli mevzuat, teminat gücünü destekliyor.” ifadesi kullanıldı.

Öte yandan Moody’s, konut kredilerine dair varlık klasmanının gelişmekte olan ekonomilere has bazı risklere maruz kalabileceğine de vurgu yaptı.

Açıklamada, “Moody’s güçlü borç verme uygulamaları, olumlu demografi ve bankacılık sistemindeki konut kredilerin düşük ağırlığı, Türkiye’de ABD’de ya da İspanya’da görülene benzer bir krizin yaşanması riskini azaltıyor” değerlendirmesine yer verildi.

Moody’s’in Kıdemli Başkan Yardımcısı Jose de Leon ise “Türkiye’de konut fiyatlarının yükselme hızı uzun bir süre sürdürülebilir olmayabilir. Fakat fiyatlar dengelendiğinde ya da negatife döndüğünde, güçlü kredilendirme uygulamaları ve makro ihtiyati tedbirler sayesinde piyasa yumuşak iniş yapabilir.” dedi.

BU HABERE YORUM YAZ
 
24 Mayıs 2016 Salı, 00:18 Misafir Konut fiyatlarının artışı sürdürülebilir değil.bir müddet sonra sert düşüşler olacaktır.geçen yıl burnundan kıl aldırmayan firmalar geçen yıla göre %30 indirimlerle konut satıyorlar.konut stoku yükseliyor.
21 Mayıs 2016 Cumartesi, 12:57 Misafir Bu raporu hangi kriterlere gore yazdılar? ben Mısır'da yasıyorum, burada coldeki ev fiyatları istanbuldan daha pahalı . Istanbul ve Turkiyedeki fiyatlar ,çevre ülke ev fiyatlarına göre inanılmaz ucuz ve daha kaliteli , ustekil yasam ve hayat kalitesini karşılastırılamaz . Mody's e katılmıyorum . gerçeklikten uzak , bölgeyi ve cevresel kosuşlardan uzak bir değerlendirme oldugunu dusunuyorum .
21 Mayıs 2016 Cumartesi, 10:27 Misafir arsa payı dahil maliyetlerin çok üstünde daire satışları yapılıyor, balon satışların azaldığı noktada patlayacaktır...