Advertisement

(23:10'da güncellendi)

ABD hisse senetleri, gelecek ay olası faiz artırımı hakkındaki endişelerin azalmasıyla, teknoloji hisse senetlerindeki kazançların öncülüğünde yükseldi. S&P 500 yedi haftanın düşüğünden sıçradı.

 S&P 500, New York'ta saat 16:00'da yüzde 0.6 yükselerek, haftalık üçüncü düşüşünü durdurdu ve yıl içi kazancını yeniden kazandı. Tekonoloji ağırlıklı Nasdaq Bileşik Endeksi yüzde 1.2 yükseldi.

Intel Corp. yüzde 1.8 yükseldi, Apple yüzde 1.1 tırmanarak, beş hafta sonra ilk haftalık kazancını gerçekleştirdi. Hisse senetleri, ABD hazine tahvillerinin kayıplarını silerek, faizlerdeki düşüşü ikinci güne taşımasının ardından bankaların ivme kaybetmesiyle, öğleden sonraki işlemlerde kazançlarını azalttı.

Londra'da Seven Investment Management yatırım yöneticisi Ben Kumar, “Eninde sonunda piyasalar dünyanın dağılmayacağını anlayacak.” dedi ve “Fed’in küresel büyüme mesajı oldukça olumlu. Wal-Mart’tan gelen iyi sonuçları gördük ve bu ABD’li tüketicilerin harcamalarının devam ettiğini gösteriyor. Her zaman panikleyecek bir şey vardır ancak durum fena değil.” diyerek görüş bildirdi.

Fed tutanakları, yetkililerin ekonomik  gelişmelerin istikrarlı olması durumunda Haziran ayında faiz artırımına gitme isteklerini göstermişti. Merkez bankasının gereğinden hızlı hareket edeceğine dair endişelerin ağırlığıyla S&P 500, Ekim 2014’ten beri en uzun haftalık kayıp serisini gerçekleştirdi.

(23:10'da güncellendi)