Advertisement

Dolar, yatırımcıların Japonya’daki ve diğer büyük ekonomilerdeki teşviklerin karşısında ABD’deki para politikası sıkılaştırma olasılığını tartmasıyla, Eylül ayından beri en büyük üç haftalık rallisine hazırlandı.

ABD para birimi, Fed tutanaklarının Haziran faiz artırımı olasılığını yükseltmesinden bu yana ralli gerçekleştirdi. Dolardaki hareketi, Japonya Merkez Bankası Başkanı Haruhiko Kuroda’nın, gerekirse ilave teşvik yapmaya hazır olduğunu tekrarlaması da teşvik etti.

Japonya, dünyanın en fazla sanayileşmiş ülkelerinden maliye bakanlarının buluştuğu toplantıda, ABD’nin Döviz piyasalarının sakin kalmaya devam ettiğini vurgulamasına rağmen, yendeki keskin hareketlerden ötürü ekonomik riskler hakkında uyarı yaptı. Dolar’daki sıçrayış, piyasalar zayıflayan küresel büyüme görünümünün etkisinde Fed’in faiz artırım yapıp yapamayacağını sorgularken, üç aylık kayıplarını kesti.

Citigroup gelişmiş 10 ülke baş döviz stratejisti Steven Englander, “Geçtiğimiz sene, farklılığın bir yılda dört faiz artırımı olacağını düşündük, şimdi ise, belki, iki faiz artırımı.” dedi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, bu hafta New York’ta yüzde 1 yukarı çıkarak, son iki haftadaki yüzde 2.3’lük yükselişinin üzerine ekledi. Dolar yen karşısında yüzde 0.5 yükselerek 110.55 seviyesine ve euro başına ise hafif değişerek 1.1208 seviyesine geldi.