Advertisement

AK Parti, bugün Recep Tayyip Erdoğan ve Ahmet Davutoğlu’ndan sonra 3. genel başkanını seçmek için olağanüstü kongreyi topladı. Parti yönetimi ve genel başkanlık seçimi aynı anda yapılacak. Yeni Merkez Karar Yönetim Kurulu'nda (MKYK) Ömer Çelik, Faruk Çelik, Mehmet Ali Şahin, Bülent Gedikli ve Cemil Çiçek'in yer almayacağı ortaya çıktı. MKYK'da yer alacak isimler arasında Efkan Ala, Mehmet Müzezzinoğlu, Bekir Bozdağ, Berat Albayrak, Fatma Güldemetsarı ve Sema Ramazanoğlu bulunuyor.

AK Parti Genel Başkanının seçileceği 2. Olağanüstü Kongre, Ankara Arena Spor Salonu'nda coşkuyla başladı. Partiyi olağanüstü kongreye götürme kararı alan Davutoğlu'nun aday olmayacağı kongrede, Binali Yıldırım tek genel başkan adayı. 

AK Parti Genel Başkanlığı için Binali Yldırım tek aday olurken Merkez Yönetim Kurulu da bugün seçilecek. Ankara Arena Spor Salonu'nda saat 10.00'da başlayan AK Parti 2'nci Olağan Kongresi için partililer erken saatte salona geldi. Türkiye'nin dört bir yanından gelen ve tribünleri kısa sürede dolduran çok sayıda partili slogan atarak Uğur Işılak'ın çalan şarkıları eşliğinde tempo tuttu. Salona giren milletvekillerinden bazıları, ellerinde Türk Bayrağı ve Parti bayraklarını taşıyan AK Partilileri selamladı. Sunucu, Twitter'da "buyukkongrekutluyuruyus" adıyla hastag açıldığını duyurarak salondakilerden tweet atmalarını istedi.

Salona "Kutlu yürüyüşümüze Binali Yıldırım'la devam", "2023 yolunda Hatay yolların ustasıyla", "Türkiye'nin meydanları, rengarenktir yolları, bizler dava erleriyiz, haykırırız sevdamızı", "Can Türkiye'ye heyecan geldi", "Mesele koltuk değil siz hala anlamadınız mı?", "Büyük millet büyük güç hedef 2023", "İlk günkü aşkla", "Reise yakışır başkanlık, Adıyaman'a yakışır bakanlık", "Ak gönüller taşıyoruz kara çukurları aşıp gelen" yazılı Dövizi dikkat çekti. Partililer hep bir ağızdan "Beraber yürüdük biz bu yollarda" dörtlüğünü okuyarak salonu adeta inletti.

Salona giremeyenler kongreyi spor salonu etrafında kurulan çadırda izledi.

ÖNCE YILDIRIM SONRA DAVUTOĞLU SALONA GELDİ

AK Parti Genel Başkan adayı Binali Yıldırım, eşi Semiha Yıldırım ile birlikte salona girdi.

AK Parti Genel Başkan adayı Binali Yıldırım'ın Dikmen Vadisi'ndeki evinin önünde de sabahın erken saatlerinden itibaren büyük hareketlilik yaşandı.Yıldırım saat 10.20'de evden çıkarak basın mensuplarını selamladı ve Ankara Arena'ya doğru yola çıktı.

Binali Yıldırım sivil plakalı bir araçla geldiği salona giriş yaptı. Yıldırım salona alkışlar eşliğinde girerken partililerle tokalaştı, eşi Semiha Yıldırım ile birlikte tribünlere karanfil attı, selfie çekti.

Ahmet Davutoğlu da eşi Sare Davutoğlu ile birlikte salona geldi. Davutoğlu'nun salonun kapısında Yıldırım karşıladı.

LİDERLERE ŞARKILAR

Binali Yıldırım kongre salonuna girerken Dombra şarkısı çalarken, Ahmet Davutoğlu'nun girişinde de Ahmet Hoca şarkısı çalındı.

DAVUTOĞLU'NDAN VEDA KONUŞMASI

Ahmet Davutoğlu, AK Parti 2. Olağanüstü Kongresi'nde yaptığı "vefa" konuşmasında, "Daha önce 2 kez sizlerle birlikte olduğum bu salonda zaferle sonuçlanmış bir seçimden kısa bir süre sonra yeni bir kongre için karşınıza çıkmak benim arzu ettiğim bir şey değildi. Bu durumun sizin ve milletimizin mahşeri vicdanınında oluşturduğu rahatsızlığın da farkındayım. Ama meselemiz, derdimiz, davamız, bütün şahsi hallerin üzerindedir. 1 Kasım seçimlerinde yüzde 49,5 oy aldıktan sonra olağanüstü kongre kararı alıp, görevi devretme kararımın arkasındaki yegane gerekçe partimizin birlik ve bütünlüğüne verdiğim değer ve AK Parti hareketinin zarar görmesinden duyduğum endişedir" dedi.

DAVUTOĞLU GÖREVİ YILDIRIM'A TESLİM EDECEK

27 Ağustos 2014’te AK Parti 1. Olağanüstü Kongresi’nde genel başkanlık görevini Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan alan Davutoğlu, yine bir olağanüstü kongre ile AK Parti’nin bir numaralı koltuğunu Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım’a devredecek. Kongrede, genel başkanlığın yanı sıra partinin diğer organlarının seçimi de yapılacak.

SEÇİMLER BİRLİKTE YAPILACAK

Başbakan Davutoğlu, kısa bir veda konuşması gerçekleştirecek. Yeni seçilecek Yıldırım ise teşekkür konuşması yapacak. Kongrenin Divan Başkanlığını, Adalet Bakanı Bekir Bozdağ yapacak. Parti yönetimi ve genel başkanlık seçimi aynı anda yapılacak. Yeni Merkez Karar Yönetim Kurulu'nda (MKYK) Ömer Çelik, Faruk Çelik ve Mehmet Ali Şahin'in yer almayacağı ortaya çıktı.

Davutoğlu, akşam üzeri Cumhurbaşkanı Erdoğan’a istifasını sunacak. Ardından da kongrede seçilen Genel Başkan Yıldırım, Beştepe’ye giderek hükümet kurma görevini Cumhurbaşkanı’ndan alacak.

BİN 470 DELEGE OY KULLANACAK

Kongrede bin 470 delege oy kullanacak. Yıldırım seçim sonrası AK Parti 3. genel başkanı olarak tarihe geçecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan, kurucu genel başkan olarak AK Parti'de 13 yıl 13 gün görev yaparken, Davutoğlu ise 20 ay 25 gün görev yaptı. Saat 10.00'da başlayan kongrenin saat 16.00 - 17.00 sıralarında sona ermesi bekleniyor.

-MKYK'daki değişiklikler

Yeni MKYK listesi açıklandı.Cemil Çiçek, Bülent Gedikli, Ömer Çelik, Faruk Çelik, Mehmet Ali Şahin yok.

 

HABERTÜRK