Advertisement

Asya hisse senetleri, yatırımcıların Fed'in ne zaman borçlanma malitetlerini artıracağına ilişkin yeni işaretler beklemeleri ile birlikte dalgalı bir seyir izledi. Japonya hisse senetleri, dünyanın en gelişmiş ekonomilerinin maliye bakanlarının yenin gücü konusunda yoğun görüşmelerinin ardından düştü.

MSCI Asya Pasifik Endeksi, erken saatlerde yüzde 0.1 kadar yükseldikten sonra, yüzde 0.1 düşerek, Tokyo saati ile 09:02'de 125.53 seviyesine geldi. Bölge hisse senetlerinin gösterge endeksi, 20 mayıs itibariyle, Fed'in Nisan ayı toplantı tutanaklarının, politika yapıcıların büyük bölümünün, ekonomideki iyileşmenin sürmesi durumunda, Haziran ayında bir faiz artırımının uygun bulduğunu işaret etmesi ile birlikte, düşüşünü dördüncü haftaya taşıdı. Beklenenden daha iyi çıkan Amerikan verileri de daha sıkı para politikası için durumu güçlendirirken, Fed'in gelecek ayki toplantısında faiz artırımına gitme olasılığı, geçen haftaki seviyesi olan yüzde 4'ten yüzde 28'e çıktı.

Sydney'de AMP Capital Investors Ltd. yatırım strateji müdürü Shane Oliver, "Kısa vadede volatilite beklentisi yüksek kalmaya devam ediyor," dedi ve "Fed endişeleri tekrar ön plana çıkıyor ve bu durum dolar, yuan ve emtia fiyatlarına dair daha fazla belirsizlik anlamına gelebilir. Ancak, kısa vadeli volatilitenin ötesinde, hisse senetlerinin halen trendinin yukarı olduğunu düşünüyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Japonya'da Topix Endeksi yüzde 0.5 geriledi. Yen dolar karşısında Cuma günü yüzde 0.2 düştükten sonra, bugün 110.02 seviyesi yakınında seyrediyor. Avustralya'da S&P/ASX 200 Endeksi yüzde 0.1 yükselirken, Yeni Zelanda'da S&P/NZX 50 Endeksifazla değişmedi. Gümney Kore'de Kospi ENdekis yüzde 0.2 tırmandı.

Federal Açık Piyasa Komitesi'nde (FOMC) bu yıl oy hakkına sahip olan Boston Fed Başkanı Eric Rosengren, haftasonu Financial Times'a yaptığı değerlendirmede, faiz artırımını desteklemeye hazır olduğunu söyledi. Bu yıl oy hakkına sahip diğer bir politika yapıcı olan St. Louis Fed Başkanı James Bullard Pazartesi günü Beijing'de konuşurken, 2018'e kadar oy hakkı olmayan San Francisco Fed Başkanı John Williaös New York'ta konuşma yapacak. Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harkers bu hafta iki kez konuşurken, Fed Başkanı Janet Yellen Cuma günü Harvard Üniversitesi'nde konuşma yapacak.