Advertisement

Avrupa Merkez Bankası (AMB) Başkanı Mario Draghi'ye göre Euro Bölgesi ekonomisini olumsuz etkileyen sislerin bir kısmı dağılmak üzere.

Helsinki'den Lisbon'a yetkililerin gelecek hafta AMB politka yapıcılarının haftaya gerçekleştireceği toplantıya ilişkin yeni tahminlerini sonlandırırken, AMB Başkanı Draghi işletme güveni ve sektörel anketlerden ekonominin durumuna ilişkin yeni çıkarımlar edinecek. Büyük bir ihtimalle Başkan geniş bir ılımlı büyüme tablosuyla karşılaşacak olmakta birlikte, en büyük endişesi enflasyonun inatçı zayıflığı olacak.

Sıradışı sıcak hava ve ucuz petrol gibi bir dizi “özel” etkilerin bu yılın başında büyümeyi desteklemesiyle birlikte Euro Bölgesi, yılın en hızlı büyümesini yakalamıştı. Bu yıl faizleri rekor düşük seviyeye çeken ve ekonomiye daha fazla para pompalayan Draghi için kilit nokta, ilk çeyrek büyümesinin enflasyonu AMB hedefine ulaştıracak yeni bir aşamanın başlangıcı olup olmaması.

Londra'da Berenberg Bank baş ekonomisti Holger Schmieding “İlk çeyrek büyümesi büyük olasılıkla trend oluşturmak için fazla iyi. Öyle olsa da, ikinci çeyrek zayıf gelse bile Draghi, AMB'nin bir başarı elde ettiği ve ekonominin doğru yöne ilerlediğinin rahatlığını hissedecek” dedi.

Euro Bölgesi'nin ilk çeyrekte yüzde 0.5 büyüme kaydetmesinin ardından Bloomberg anketine katılan ekonomistler, 2016 yılının ikinci çeyreğinde yüzde 0.4 büyüme bekliyor. Ekonomistlerin, en büyük bölge ekonomilerine ilişkin tahminleri yüzde 0.3 ile yüzde 0.5 arasında değişiklik gösteriyor.

BU HABERE YORUM YAZ
 
23 Mayıs 2016 Pazartesi, 13:25 Misafir Gerçek sıkıntıları öteleyerek nereye kadar gidecek eurozone merak ediyorum? AB'nin güney ülkelerinin bankaları bitmiş hala mavi boncuk dağıtıyor Draghi.... Risk arayanlar için iyi pazar ama bu süreç eninde sonunda duvara çarpacak.