Advertisement

Marketwatch'in derlediği habere göre bilanço sezonunun sona yaklaşmasıyla yatırımcılar ABD'den gelen ekonomik verilere ve Fed üyelerinin yapacağı açıklamalara odaklanacak.

LPL Financial şef stratejisti John Canally'e göre Fed tutanaklarında Haziran'da faiz artırımının gündemde olduğunun görülmesiyle bu hafta üyelerden gelen yorumlar piyasaları etkileyecek. Stratejiste göre, yetkililer daha şahin açıklamalar yapabilir.

Fed'in şahin üyelerinden St. Louis Fed Başkanı Bullard bugün yaptığı açıklamada büyümenin yavaş faiz artırımı temposuyla uyumsuz olduğunu belirtti.

Yine şahin üyelerden olan ancak bu yıl oy hakkı bulunmayan Philadelphia Fed Başkanı Patrick Harker'ın yanı sıra, Çarşamba günü oy hakkı bulunmayan Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari ve Dallas Fed Başkanı Robert Kaplan açıklamalarda bulunacak.
Perşembe günü Bullard Singapur'da, Fed yöneticisi Jerome Powell Washington'da konuşma yapacak.

Cuma günü ise Fed Başkanı Janet Yellen'in Harvard Üniversitesi'nde eski Başkan Ben Bernanke ile konferansta konuşması bekleniyor.

Stratejist John Canally ABD'de bu hafta açıklanacak PMI ve dayanıklı mal siparişleri verilerinin de önemli olduğuna işaret etti. Ancak uzmana göre İngiltere'nin 23 Haziran'daki Brexit referandumu nedeniyle Fed 15 Haziran'daki toplantısında faiz artırımı yapmayacak.