Advertisement

Avrupa hisse senetleri, kimya şirketlerinin ve petrol üreticilerinin düşmesiyle gerilerken, yatırımcılar Fed'in faiz artırımını ne zaman yapacağı üzerine tahminlerde bulunuyor.

Bayer AG, Monsanto Co.'ya olan teklifi için mali durumunu esnettiğine yönelik endişelerle yüzde 5.6 düşerek, kimya hisseslerini Stoxx Europe 600 Endeksi'ndeki en büyük kayıplara sürükledi. Fiat Chrysler Automobiles NV, şirkete yöenlim kirlenme emisyonu manipülasyonu yaptığı suçlamalarıyla otomotiv üreticilerini aşağı itti. Petrol hisseleri, petrol fiyatlarının kayıplarını dördüncü güne taşımasıyla geriledi.

Stoxx 600, gün içinde yüzde 0.4 kazanç ve yüzde 0.8 kadar kayıp gerçekleştirdikten sonra, Londra'da saat 16:30'da yüzde 0.3 düştü. Hisse senetleri, yatırımcıların Fed'in Haziran ayı faiz artırımının ABD ekonomik iyileşmesini rayın çıkaracağına dair endişelere aldırış etmemesiyle, Cuma günü bir ayın en büyük yükselişini gerçekleştirmişti. Yine de, faiz görünümü odak noktası halinde ve yatırımcılar bu haftaki veri ve Fed başkanlarından gelecek yorumları gözlemleyecek.

Viyana'daki Raiffeisen Capital Management'tan Herbert Perus, "Piyasa çok dar bir aralıkta yatay seyretmeye devam ediyor." dedi ve "ABD faiz artırımına yönelim birçok tartışma var ve bu hafta göreceğimiz veriler çok önemli. Belki o zaman Haziran, Temmuz veya Eylül'de neler olacağı hakkında daha iyi bir fikre sahip oluruz." diyerek görüş bildirdi.