Advertisement

Türk lirasının değer kaybı hükümetin ekonomiyi faiz indirimleriyle canlandırma planlarını tehlikeye atıyor.

TL'deki değer kaybı Nisan ayından bu yana yüzde 7'ye ulaşırken, volatilite de yaklaşık iki yılın en büyük aylık yükselişini kaydetme yolunda ilerliyor.

Rabobank stratejisti Piotr Matys'e göre, TL'nin son dönemdeki hareketi, Merkez Bankası'nın bugünkü toplantısında faiz indirimlerinde geri adım atacağı anlamına geliyor.

Matys, "TL açısından yurt içi ve yurt dışı ortam daha az olumlu konuma gelmişken, Merkez Bankası faizleri sabit tutmayı seçebilir." dedi. Matys, Bloomberg HT anketine katılan 22 ekonomist arasında faiz değişikliği beklemeyen sadece 3 ekonomistten biri. Matys, bu yönde bir atılmasının Merkez Bankası'nın, "Politik baskılara görece dayanıklı" olduğunu göstereceğini söylüyor.

Türkiye'de faiz politikasına ilişkin tartışmalar uzun süredir devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve önde gelen hükümet yetkilileri ekonomik büyümenin desteklenmesi amacıyla düşük faiz politikası izlenmesi yönündeki görüşlerini sıkça dile getiriyor. Bu tartışma, henüz ikinci faiz kararında Merkez Bankası'nın yeni Başkanı Murat Çetinkaya üzerinde baskı oluşturabilir. Ancak, TL'nin zayıflaması ve Fed'in Haziran'da faiz artırabileceği yönündeki spekülasyon, faiz indirimi yoluyla büyümenin desteklenmesi yönündeki mantığın aleyhine bir durum oluşturabilir.

TL'de değer kaybı

Türk lirası TSİ 09:58'de yüzde 0.29 değer kaybıyla 3.0039 TL'den işlem görürken, Mayıs ayındaki kayıpları yüzde 7'ye ulaşarak Eylül 2011'den bu yana en sert aylık düşüşü kaydetmeye hazırlanıyor. TL'nin 1 aylık volatilitesi bu dönemde yüzde 48 yükseldi. Yurtdışında yerleşik yatırımcılar 13 Mayıs'ta sona eren iki haftada 387 milyon dolar değerinde Türkiye hisse senedi ve tahvili sattı.

HSBC'den İbrahim Aksoy'a göre, sermaye çıkışları sırasında faiz indirilirse, yatırımcıların TL'de kısa pozisyon alması daha olası, çünkü bu durumda TL'de kısa pozisyon almanın maliyeti ve liranın çekiciliği azalabilir. Aksoy, bu durumda, "Merkez Bankası'nın görece yüksek enflasyon konusundaki konumu ve para politikasının kredibilitesi konusundaki soruların" gündeme geleceğini söyledi.

Bloomberg HT anketine katılan 22 ekonomistten 10'u faiz koridorunun üst bandında 50 baz puan indirim beklerken, 9 ekonomist 25 baz puan indirim bekliyor. Ankete katılan 3 ekonomist faizlerde herhangi bir değişiklik beklemiyor.

Bloomberg News