Advertisement

Rus-Türk İş Adamları Birliği (RTİB) Başkanı Naki Karaaslan, Rusya'da yaşayan Türklerin birçok zorlukla karşılaştığını vurgulayarak, "Buradaki Türklerin yaşadığı, bir generalin bütün yıldızlarının sökülmesine benziyor." dedi.

Karaaslan, Türkiye ve Rusya arasında kasım ayından bu yana yaşanan problemleri AA muhabirine değerlendirdi.

Krizden önce Rusya’da yaşayan Türklerin ayrıcalıklı konumda olduğunu ifade eden Karaaslan, Türklerin, eskiden çok rahat ettiği bir ülkede, artık çok rahatsız hale geldiğini belirtti.

Karaaslan, iki ülke arasındaki ticaret hacminin de tüm kalemlerde büyük oranda düştüğüne dikkati çekti.

Krizin ilk günlerinde hissedilen endişenin, gelinen süreçte kısmi olarak azaldığını söyleyen Karaaslan, "Yine de çok keyifsiz bir dönem yaşıyoruz. İş dünyası huzur ve sağlıklı bir ilişki istiyor. Sürekli devam eden karşılıklı hamleler nedeniyle insanlar maalesef işlerine bakmaktan ziyade bunları takip etmek zorunda kalıyor. Krizden sonra buradaki Türk vatandaşlarının yaşadığı, bir generalin bütün yıldızlarının sökülmesine benziyor." diye konuştu.

Türk meyve ve sebzesine yönelik yasaklar

Karaaslan, Rus gıda güvenliği kurumu Rosselkhoznadzor'un kademeli olarak yasaklamaya devam ettiği Türk meyve sebze ürünleriyle ilgili kararlara değindi.

Söz konusu sorunların, eskiden Rusya tarafından kullanılan opsiyonların artık kullanılmaması nedeniyle yaşandığını dile getiren Karaaslan, "Meyve sebze problemindeki standartlarla ilgili sıkıntı, senelerdir var. Artık Türkiye tarafına hoşgörüyle bakılmadığı için kuralların yüzde 100 uygulanması durumu söz konusu." ifadelerini kullandı.

Karaaslan, siyaset ve ekonominin iç içe bulunan iki unsur olduğuna işaret ederek, Rusya’da Türklerle ilgili yaşanan en büyük sorunun ise vize problemleri olduğunu belirtti.

Rusya’daki birçok Türkün bu ülkede ailesiyle yaşadığına dikkati çeken Karaaslan, "Ancak bazen ailesiyle yaşayan vatandaşlarımıza vize verilmiyor. En önemi sorun şu anda bu. Çünkü bu insanların yasal bir şekilde aileleriyle yaşayabilmesi lazım". şeklinde konuştu.

 "Kötümser değiliz"

Karaaslan, vizelerle ilgili sıkıntılardan sonra en önemli konunun gümrüklerle ilgili olduğunu, bu konuda atılan bazı adımlar sayesinde belirli bir çözüme ulaşıldığını anlattı.

Rusya'daki şirketlerin Türkiye vatandaşı istihdam etmesine yönelik yasağın da önemli bir problem yarattığının altını çizen Karaaslan, "Birçok Türk iş adamı, şirketini güvendiği insanlara teslim etmek zorunda kaldı. Ancak bu ne derece sağlıklı, çok ciddi bir soru işareti." değerlendirmesinde bulundu.

Karaaslan, Rus devlet kurumlarında Türklere yönelik eski sıcak yaklaşımın artık kalmadığını vurgulayarak, "Ancak buradaki Türk iş adamları olarak Rusya'yla çeyrek yüzyıllık bir dostluğumuz var, bu ilişkilerle sorunları çözmeye çalışıyoruz. Gerekli görüşmeleri yapıyoruz ancak çözüm konusunda çok fazla ilerleme kaydedildiği söylenemez." dedi.

Tüm tarafların, "yukarıdan" bir çözüm istediğini kaydeden Karaaslan, "Yaşanan krizde insanlar hem maddi hem de manevi anlamda zarar gördü. Rusya’da bir laf vardır; 'En son umut ölür.' Kesinlikle kötümser değiliz, önümüzdeki yıl herhangi bir yol kazası olmazsa ilişkilerin tekrar pozitif bir eğilime geçeceğine dair bir ümit hepimizde var. Rusya-Türkiye ilişkileri tekrar kesinlikle iyi olacaktır." görüşünü de paylaştı.

 

AA