Advertisement

Gelişen piyasa hisse senetleri, petrol fiyatlarının yükselmesi ve ABD konut verisinin dünyanın en büyük ekonomisine olan güveni artırmasıyla birlikte, ihracatçılar ve enerji şirketleri öncülüğünde yükseldi. Güney Kore Wonu gelişen piyasa paralarının yükselişine öncülük etti.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi, Hong Kong saatiyle 12:51'de yüzde 1.3 yükselerek 797.83 puana tırmanarak 19 Nisan'dan bu yana görülen en güçlü yükselişine hazırlandı. Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. ve Samsung Electronics Co. gösterge endeksin kazançlarına en büyük katkıyı sağlayan şirketler arasında yer aldı. Hong Kong'da işlem gören Çin hisseleri, petrol fiyatlarındaki yükselişin enerji hisselerindeki yükselişi tetiklemesinin ardından Asya'nın en iyi performansını gösterdi. Won, gelişen piyasa paralarının iki günlük kayıplarına ara vermesiyle, bir ayın en güçlü yükselişini gerçekleştirdi.

Gelişen piyasa hisse senetleri, ABD ve Avrupa'daki yükselişlere katılarak, bölgesel göstergenin Ocak'tan bu yana kaydettiği en sert kaybını azalttı. Göstergenin yükselişinde Fed politika yapıcılarının şahin duruşunun önümüzdeki iki ay içinde faiz artırımına gidilmesi ihtimalini artırması etkili oldu.

Bangkok'ta KTB Securities (Thailand) Co yatırım stratejisti Mongkol Puangpetra, “Toparlanan küresel büyümeye ilişkin iyimserlik çoğu yatırımcının ABD faizleriyle ilgili korkularına ağır basıyor. Petrol fiyatları, gelişen piyasaları olumlu etkiliyor. ABD'de beklenen faiz artırımı gelişen piyasalar için hala önemli bir risk olmaya devam ediyor” şeklinde görüş bildirdi.