Advertisement

Hillary Clinton, Associated Press'e göre, Demokrat PArti'nin başkan adaylığı için gereken delege sayısına ulaştı ve Bernie Sanders'ın yarıştan çekilmesi için baskıyı artırdı.

Bu dönüm noktası, Başkan Barack Obama'nın Sanders ile görüşerek Cumhuriyetçi Donal Trump'a karşı güçlerin birleştirilmesini istemesinden bir gün sonra geldi. Ancak Sanders, Pazartesi günü haberin çıkmasının ardından, yarışta kalacağını ve kampanyasını sürdüreceğini kaydetti ve karşı koyan tutumunu sürdürdü.

Sanders, açıklamasında, "Bakan Clinton adaylığını garanti altına almak için taahhütet bulunmuş delege sayısına sahip değil ve olmayacak," dedi ve "Clinton, 25 Temmuz'a kadar oy kullanmayacak ve o süreye kadar görüşlerini değiştirebilecek süper deleelere bağımlı olacak" görüşünü savundu.

Virgin Islands ve Puerto Rico'dakiön seçimleri kazanmasının ardından, Clinton nihai sonuca doğru ilerledi ve tüm oyların sayılması ve sper delegelerin tahhütlerinin belli olması ile birlikte, son engeli aştı. Böylelikle Clinton Amerika tarihinde başkanlık için ilk kadın aday oldu.