Advertisement

(11:25'te güncellendi)

Altın, yatırımcıların dikkatlerini Fed Başkanı Janet Yellen'ın bir sonraki faiz artırımının zamanlamasına ilişkin olasılığa çevirmeleri ile birlikte, son kazançlarını geri verdi.

Spot altın yüzde 0.2 düşerek Singapur saati ile 15:02'de ons başına 1,2463.12 dolara geriledi. Böylelikle metal, zayıf çıkan ABD istihdam verisinin faiz artırımının zamanlamasına ilişkin beklentilerin zayıflamasına neden olmasının ardından, Cuma günü yüzde 2.7 ile Şubat ayından bu yana en keskin yükselişini göstererek ulaştığı 1,244.20 dolardaki kapanış seviyesinin hemen altına geldi.

Yellen, Pazartesi günkü konuşmasında, ABD ekonomisinin güçlü temelleri olduğunu ve faiz indiriminin kademeli gerçekleştirileceğini söyledi. Yüksek borçlanma maliyetleri, yatırımcısına faiz ödemesi yapmayan altının cazibesini azaltıyor. Metal, bazı yatırıcıların Yellen'ın faiz artırımı için zamanlamadan bahsetmemesini olumlu karşılaması ile birlikte, erken saatlerde yüzde 0.1 kadar yükseldi.

Oversea-Chines banking Corp. ekonomisi Barnabas Gan, "Yellen'ın yorumlarının aslında altın için olumlu olduğunu düşünmüyorum," dedi ve "Yellen açık bir şekilde temkinli iyimserlik içinde olduğunu ve genel istihdam durumunun oldukça pozitif olduğunu vurguladı. Daha önemlsi, faiz artışı, konuşmasında belirttiği üzere, halen masada. Halen temmuz ayında faiz artırımı gözlüyoruz" şeklinde görüş bildirdi.

Traderlar şimdi, Fed'in bu ay afaiz artırımı olasılığını yüzde 2 ve Temmuz için yüzde 22 oalrak görüyor. Bu olasılılar istihdam verisi öncesi sırasıyla yüzde 22 ve yüzde 55 seviyelerindeydi. Eylül ayı için faiz artırımı olasılığı yüzde 61'den yüzde 42'ye indi. Aralık ayı için ise olasılık yüzde 50'nin üzerinde.

Tokyo'da Emori Capital Management Inc. başkanı Tetsu Emori, "Altın piyasası halen yön arıyor," dedi ve ""Fed, Avrupa Birliği'nden Brexit riskinden dolayı bu ay faiz artırmayacak, ancak Temmuz ayında faiz artırımı, Fed'in Kasım ayındaki başkanlık seçimlerinden önce hareket etmek isteyebilecek olmasından dolayı halen mümkün" şeklinde konuştu. İngiltere'de 23 Haziran'da Avrupa Birliği'nden çıkılıp çıkılmaması oylanacak.

Emori, altın fiyatlarının, İngiltere'deki referandumun ardından ve 26-27 Temmuz'daki Fed toplantısı sona erdikten sonra daha açık bir yol izleyebileceğini, bu olaylara kadar, fiyatların muhtemelen 1,200 dolar ile 1,300 dolar arasında kalacağını sözlerine ekledi.

Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Bloomberg'in derlediği verilere göre, Pazatesi günü 1.85 ton artarak, 1,860 ton ile Kasım 2013'ten bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Varlıklar beş gündür üst üste artıyor.

Çin'de, Şanghay Altın Borsası'nda işlem gören yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı yüzde 0.2 yükselişle 263.05 yuana (ons başına 1,245.27 dolar) çıktı.

Gümüş yüzde 0.5 düşerken, palladyum yüzde 0.1 ve platin yüzde 0.2 geriledi.

(11:25'te güncellendi)

 

 

Fed Başkanı Janet Yellen'ın Pazartesi günü yaptığı konuşmada faiz artırımının uygun olduğunu söylemesi, ancak zamanlama konusunda açık olmamasının Haziran ya da Temmuz ayı için artırım olasılığını azaltması ile birlikte kazancını korudu.

Spot altın, yüzde 0.1 yükseldiği Pazartesi günkü seviyesi olan ons başına 1,245.34 dolardan, Singapur saati ile 09:22'de 1,245.31 dolara geldi. Sarı metal bu yıl yüzde 17 prim yaptı.

Altın, Cuma günkü verinin ABD'de istihdamın Mayıs ayında yaklaşık altı yılın en düşük artışınını gerçekleştirdiğini göstermesi ve bunun sonucu borçlanma maliyetlerinde artış için beklentilerin zayıflaması sonucu sıçrama yaptı. Yellen'ın Pazartesi günkü konuşmasının ardından, traderlar şimdi bu ay faiz artırımı olasılığını yüzde 2 ve Temmuz'da yüzde 22 olarak görüyor. İstihdam verisi öncesi bu olasılıklar sırasıyla yüzde 22 ve yüzde 55 seviyelerindeydi.