Advertisement

(21:10'da güncellendi)

Petrol, üçüncü haftalık düşüşünü gerçekleştirerek, küresel fazlalığın azaldığına işaret etmesi beklenen ABD stok verisi öncesi, 10 ayın zirvesindeki kapanışından yükseldi.

Batı Teksas petrolü, dün yüzde 2.2 yükseldikten sonra, varil başına 50 doları aştı ve üç haftanın en büyük kazancını kaydetti. ABD'de yarınki Enerji Enformasyon İdaresi stok verisi öncesi, Bloomberg anketi stokların 3 Haziran'ı bitiren hafta 3 milyon varil azaldığını gösteriyor. Royal Dutch Shell Plc., Nijerya'da bulunan önemli bir boru hattını militanların geçtiğimiz haftaki ikinci saldırılarının ardından, şimdilik tamir etmeye çalışmayacaklarını açıkladı.

Petrol, beklenmeyen kesintiler ve Petrol İhraç Eden Ülkeler Topluluğu'nun (OPEC) limitsiz üretim politikasının baskısı altındaki ABD'deki üretimde devam eden düşüşün etkisiyle, Şubat ayındaki 12 yılın düşük seviyesinden yaklaşık yüzde 90 yükseldi. Suudi Arabistan, petrole bağımlılığı azaltma planı dahilinde hükümet tarafından onaylanan yeni ekonomik reforma göre, 2020'ye kadar aynı üretim seviyesi kapasitesini sürdürecek.

New Jersey'de SCS Commodieties Corp.'tan Clayton Rogers, "Petrol için minimum direnç yolu hala yüksek ve Nijerya'daki kesintiler ve ABD'den yarınki gelecek veriye yönelik güçlü beklenti trende yardımcı oluyor." dedi ve "Bence asıl durum piyasanın ne kadar aralığa bağlı olduğu." diye görüş bildirdi.

Temmuz vadeli Batı Teksas petrolü (WTI), Nymex piyasasında saat 13:08'de, 38 sent ya da yüzde 0.8 yükselerek varil başına 50.07 dolara ilerledi. Kontrat Pazartesi günü 1.07 dolar yükselerek, 49.69 dolar ile 21 Temmuz'dan bu yana en yüksek kapanışını yaptı. Toplam işlem hacmi 100 günlük ortalamanın yüzde 24 altındaydı.

Ağustos vadeli Brent petrolü, Londra merkezli ICE Futures Europe piyasasında 63 sent ya da yüzde 1.3 yükselerek varil başına 51.18 dolara geldi. Fiyatlar Pazartesi günü 9 Ekim'den bu yana en yüksek seviyesinden kapandı. Küresel gösterge Brent petorlü, Ağustos vadeli WTI'a göre 55 sent primli işlem gördü.

(21:10'da güncellendi)