Advertisement

Goldman Sachs Group Inc., Fed Başkanı Janet Yellen'ın bu yıl gidilebilecek olası bir faiz artırımı beklentilerini canlı tutmasıyla birlikte, Temmuz ayında gerçekleştirilebilecek bir faiz artırımına yüzde 40 ihtimal veriyor ve bu oran tahvil piyasanında fiyatlananın neredeyse iki katı.

Aralarında New York'ta bulunan baş ekonomist Jan Hatzius'un da bulunduğu Goldman Sachs analistlerinin hazırladığı bir müşteri notuna göre Yellen, Pazartesi günkü konuşmasında, 3 Haziran'da açıklanan ABD tarım dışı istihdam verisinin beklentilerin çok altında kalmasına karşın ekonomiye ilişkin iymser bir tablo çizdi.

Fed Başkanı'nın açıklamaları ardından ABD 10 yıllık tahvili, geçtiğimiz hafta kaydedilen yaklaşık beş ayın en güçlü kazancının bir kısmını geri vererek, 18 Mayıs'tan beri görülen en sert kaybını gerçekleştirdi. Yellen, diğer bir faiz artırımının zamanlamasına ilişkin bir bilgi vermemesine karşın ABD ekonomisinin gelişme gösterdiğini belirtti. Goldman Sach raporuna göre Fed, 14-15 Haziran toplantısında faiz artırımına gitmeyecek.

Tokyo'da Daiwa SB Investments tahvil yöneticisi Kei Katayama, “ABD'de temel makro ekonomi sağlam. Yellen faizleri artırmak istiyor, Temmuz'da bile olsa” dedi.

Bloomberg Bond Trader verilerine göre ABD 10 yıllık tahvil faizleri fazla değişmeyerek Tokyo saatiyle 13:22'de yüzde 1.74 seviyesinde yatay seyretti. Mayıs 2026 vadeli yüzde 1.625 fazili tahvilin fiyatı 98 31/32 oldu. Tahvil faizleri Pazartesi günü 4 baz puan arttı.