Advertisement

Hindistan Merkez Bankası (RBI), enflasyona ilişkin belirsizliklerin artmasıyla genişlemeci duruşunu korurken, Nisan ayı enflasyon projeksiyonlarını yukarı yönlü sapma olasılığıyla korudu. RBI politika faizini 5 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 6.5'te tuttu.

RBI Başkanı Raghuram Rajan, faizleri değiştirmezkeni yatırımcılar Rajan'ın Eylül'de görevinin sona ermesinin ardından tekrar görevine devam edip etmeyeceğini merak ediyor.

Mumbai'de RBI'dan Salı günü yapılan açıklamaya göre, Rajan, politika faizi olan repo oranını 5 yılın en düşük seviyesi olan yüzde 6.5'ta tuttu. Rajan'ın bu hamlesi, Hindistan'da TÜFE'nin Nisan'da yükseldiğini gösteren verinin ardından, Bloomberg'in derlediği ankete katılan 44 ekonomist tarafından tahmin edilmişti.

RBI'dan yapılan açıklamada, "Nisan'da enflasyonda yaşanan sürpriz enflasyonun önümüzdeki dönem izleyeceği yolu daha belirsiz hale getiriyor. Belirsizlikler göz önüne alındığında, RBI faiz değiştirmiyor, ancak genişlemeci para politikası duruşu korunuyor" ifadesi yer aldı.

Hindistan'ın büyümesi Çin'in yavaşlayan büyümesini geride bırakırken, Rajan, hem enflasyon hedefini yakalamaya çalışıyor hem de gelişmekte olan ülkelerden sermaye çıkışını tetikleyebilecek olan ABD faiz artırımına hazırlanıyor. Ancak, Rajan'ın 3 yıllık görev süresi dolmak üzereyken hükümetin Rajan'ın görev süresinin uzatılıp uzatılmayacağı konusunda sessizliğini koruması belirsizliği artırıyor.