Advertisement

Japonya hisse senetleri, yüksek petrol fiyatlarının etkisiyle değer kazanan enerji sektörüyle yükseldi. Fed Başkanı Janet Yellen'ın ABD ekonomisinin yere sağlam bastığını ve faiz artırımlarının kademeli olacağını belirtmesi ardından yenin dolar karşısında değer kaybetmeside Japonya hisselerinin değer kazanmasında etkili oldu.

Japonya Topix Endeksi, erken işlemlerdeki yüzde 0.2'lik kaybını geri aldı ve Tokyo saatiyle 12:48'de yüzde 0.7 yükselerek 1,342.13 puan oldu. Nikkei 225 Endeksi yüzde 0.7 artarak 16,690.10 puan seviyesine tırmandı. Yen, Pazartesi günü yüzde 1 zayıflamasının ardından Salı günü dolar karşısında yüzde 0.3 değer kaybederek 107.83 seviyesinden işlem gördü.

Tokyo'da SMBC Friend Securities Co. baş stratejisti Toshihiko Matsuno, “Cuma günü gelen ABD istihdam raporundan ürken piyasa bu yıl bir tek faiz artırımına gidileceğinden bile emin değil fakat bu tarz bir tepki abartılı” dedi.

Enerji hisse senetleri, petrol vadeli kontratların Pazartesi günü yüzde 2.2 artması ardından Tokyo'da hisse senetlerinin Salı günkü kazançlarına öncülük etti. Japonya'nın en büyük petrol ve doğalgaz ihracatçısı Inpex Corp. hisse senetleri yüzde 4.8 yükseldi.