Advertisement

Bloomberg HT'deki Aile Akademisi Programı'nda Aslı Şafak, Prof. Dr. Sadi Uzunoğlu ile 'tatil bütçesi'ni konuştu.

Uygun fiyata ve kaliteli tatil için bütçe yapmak için tatil bütçesi yapılması gerektiğini söyleyen Uzunoğlu "bütçeye uygun zaman ve mekan seçilmeli..Örneğin tatili Eylül'e kaydırarak daha uygun fiyata getirebiliriz. Erken rezervasyonla da büyük avantaj sağlanabilir. Bunu mutlaka yapmamız lazım" değerlendirmesini yaptı.

Paket turlara yılda yaklaşık 1.7 milyar TL para harcandığını belirten Uzunoğlu "Seyahat ve turizme yıllık toplam 24-25 milyar TL civarında para harcıyoruz" dedi. Uzunoğlu, "biz hem pahalı bir hizmet veriyoruz, hem de biz satıcıyı memnun etmeye çalışıyoruz...Bunlar bizim eksiklerimiz..Hizmet kalitesinin iyi bir konuma gelmesi gerekiyor" yorumunu yaptı. 

- Alışverişte 10 saniye kuralı

TEB Güneydoğu Anadolu Bölgesi Bireysel ve Yıldız Bankacılık Bölge Satış Müdürü Murat Güner, Bloomberg HT'ye "TEB Aile Akademisi projesi" kapsamında yetişkin bireylere verilen finansal eğitimin detaylarını anlattı.

Ailelere '10 saniye kuralı'nı öğrettiklerini belirten Güner, söz konusu kuralla tüketicinin satın alma konusunda fikrinin değişebileceğini söyledi. Güner "Her alışverişte insanların önce bir 10 saniye düşünmesini istiyoruz. Bu gerçekten ihtiyaç mı yoksa istediğimiz için mi alıyoruz? Bu 10 saniye sonunda birçok kişinin fikrinin değişebileceğini öngörüyoruz, bunu uygulayanlar da çok memnun kalıyorlar" yorumunu yaptı.

Güner, Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde bu eğitimleri yaklaşık 1860 kişiye verdiklerini sözlerine ekledi.