Advertisement

Çin Merkez Bankası (PBOC) Başkan Yardımcısı Yi Gang, Fed faiz artırımının Çin ekonomisi için iyi olduğunu çünkü talebin arttığı ve ABD ekonomisinin toparlandığının sinyali olduğunu ifade etti.

Li, Çin'in ABD faiz artırımı karşısında para politikasını hazırlamak için bolca vakti olduğunu belirterek, faiz artırımından kaynaklanabilecek dış etkilere ilişkin endişeleri hafifsedi. Li'nin açıklamalarından bir gün önce Pazatesi günü açıklamalarda bulunan Fed Başkanı Yellen, ekonominin diğer bir faiz artırımına yer hazırlamak için yeteri kadar iyileşeceğine iyice emin olduğunu belirtmişti.

Yi'nin açıklamalarda bulunduğu ABD-Çin Stratejik ve Ekonomik Diyalog konuşmaları için Beijing'de bulunan ABD Hazine Bakanı Jacob Lew, Çin'in küresel ekonomide daha büyük bir rol üstlenmesiyle birlikte, Çin'e para politikası iletişimini geliştirmesi için çağrıda bulundu.

Yi, yetkililerin sürekli olarak para politikası iletişimini geliştirebileceğini ve daha etkili olabileceğine değinerek, PBOC ile Fed arasındaki iletişimin iyi olduğunu söyledi.

Yi, Fed faiz artırımının daha doların güçlenmesini sağlayacağını ve bunun sermayenin ABD'ye geri dönmesiyle sonuçlanacağını, bununda gelişen piyasa paralarının zayıflamasını sağlayacağını belirtti.

Yi, “Birçok kişi sermaye akımlarına ilişkin endişeler taşıyor. Gelecekte soru, Fed faiz artırımlarının temposu ve şiddeti olacak” dedi.