Advertisement

Dolar, traderların Fed Başkanı Janet Yellen'ın son sözlerini ABD'li politika yapıcıların faiz artırımı konusunda acelesi olmadığı şeklinde değerlendirmesiyle birlikte, önemli paralar karşısında değer kaybetti.

ABD'de ekonomisine ilişkin Pazartesi günkü iyimser konuşmasında Yellen, uzun süredir devam belirsizliklerin çözülmesinin aylar alabileceğini belirtti. Dolar, geçtiğimiz hafta Cuma günü ABD Çalışma Bakanlığı tarafından açıklanan istihdam verisinin Mayıs ayında 38,000 ile beklentinin çok altında kalarak yaklaşık altı ayın en düşük seviyesinde gelmesi ardından değer kaybetmişti.

Bloomberg tarafından vadeli kontratlara dayanarak derlenen verilere göre Fed'in 2016 sonuna kadar faiz artırımına gitme ihtimali yüzde 61 düzeyinde bulunuyor. Temmuz ayında faiz artırımına gidilmesi ihtimali ise 3 Haziran'da istihdam verisi açıklanmadan önceki yüzde 55'ten yüzde 22'ye geriledi.

Londra'da Rabobank International kıdemli Döviz stratejisti Jane Foley, “Dolardaki toparlanma, Cuma günü gelen şok edici verinin ve Fed'in Eylül ayında gidilebilecek bir faiz artırımı için Haziran ve Temmuz'u atlayacağı yönündeki algının etkisiyle ara verdi.

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, geçtiğimiz hafta kaydettiği yüzde 1.6'lık kayıplarını genişletti ve TSİ 15:00'te yüzde 0.17 düşerek 1179.24 puan seviyesine geldi. Euro/Dolar paritesi ise yüzde 0.09 geriledi ve 1.1344'ten alıcı buldu. Japonya parası karşısında yüzde 0.4 değer kazanan dolar, 107.70 seviyesinden işlem gördü.