Advertisement

Avrupa hisse senetleri, Fed Başkanı Janet Yellen'in ABD büyümesine dair inancı tekrar ederek, faiz oranlarını artırmada erken davranılmayacağını ifade etmesiyle, kazançlarını ikinci güne taşıdı. Avrupa'daki ekonomik ilerleme işaretleri de kazançlara yardım etti.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra'da saat 16:30 itibariyle yüzde 1.1 yükseldi. İtalya'nın FTSE MIB Endeksi, yurtiçindeki bankaların yükselmesiyle, Avrupa piyasaları arasında en iyi performansı kaydedenler arasındaydı. Almanya'nın DAX Endeksi de, Nisan ayında sıçrayan sanayi üretiminin, bölgenin en büyük ekonomisinin yatırımlardaki yükselişten fayda gördüğünü işaret etmesinin ardından, yükseldi. Avrupa Birliği'nin istatistik biriminin açıkladığı rapora göre , euro bölgesi ekonomileri yıl başında tahmin edilenden daha hızlı büyüdü.

Dublin'de Avatrade Ltd. şef piyasa analisti Naeem Aslam, "Yatırımcılar, Janet Yellen'ın dünkü konuşmasının ardından Haziran ayı faiz artırımının denklem dışında olduğunu biliyor." dedi ve "Euro bölgesi ekonomik koşulları gelişiyor. Almanya sanayi üretim verisi de beklentileri geliştirdi." diye konuştu.

Fed Başkanı Janet Yellen dün yaptığı konuşmada ABD ekonomisinin hala ileri yönde harekete ettiğine olan inancını tekrar etti ve tüketicilerin bu çeyrekte harcamaları artırarak genel büyümeyi önemli ölçüde hızlandırabileceğini söyledi. Fed Başkanı, faiz artırımının zamanı konusunda sessizliğini korurken, Haziran faiz artırımı olasılığını elerken, Temmuz için ise şüpheleri yükseltti.