Advertisement

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, İsrail ve Türkiye arasında gelişen ilişkileri sıcak karşıladığını söyleyerek, Rusya ve Türkiye arasındaki gergin ilişkilerin altı yıllık diplomatik anlaşmazlığı bitirmede engel olmayacağını belirtti.

Kremlin Sarayı'nda İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile yapılan basın toplantısında, iki lider de bölgesel zorlukları ele alırken birlikte çalışacaklarını ve daha sıkı ticari bağları gerçekleştirmeye çalışacaklarını vurguladı.

Putin, Türkiye ve İsrail'in uzlaşma çabaları hakkındaki bir soruya, gelişmelerin uluslararası ilişkiler için iyi olduğu cevabını verdi. Rusya, savaş uçağının Suriye sınırı yakınında düşürülmesinin ardından, Türkiye'ye ekonomik yaptırımlar uyguluyor.

Türkiye'nin, olası bir gaz ihracatçısı olan İsrail ile uzlaşma çabaları, Rusya ile olan gerginlikten beri, iki taraftan da yetkililerin anlaşmanın eli kulağında olduğunu söylemesiyle hareketlendi. Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkiler 2010 yılında, Mavi Marmara gemisine yapılan baskında 10 Türk vatandaşının öldürülmesiyle bozulmuştu.

Putin ayrıca, Netanyahu ile birlikte ticari bağları geliştirme konusuna cidde özen gösterdiklerini ve İsrail ve Avrasya Ekonomik Birliği'nin arasında serbest ticaret bölgesi oluşturmak için konuşmalara bu yıl başlanacağını söyledi. Rusya başkanı, enerji konusunda işbirliğinin olası olduğunu söyleyerek, detay vermedi.