Advertisement

Yen, traderların Japonya Merkez Bankası (BOJ) politika kararının bir gün öncesinde gidilebilecek 15 Haziran Fed faiz artırımı ihtimalini masadan kaldırmasıyla birlikte, dolar karşısında bir ayın zirvesine tırmandı.

Japonya parası Çarşamba günü, Fed fonlama oranı vadeli kontratlarının Haziran artırımına yüzde 0 ihtimal vermesiyle dolar karşısında yükselişine ikinci günde devam ederek gelişmiş piyasa paraları arasında en güçlü yükselişi gerçekleştirdi. Traderlar, Fed'in bu yıl en az bir faiz artırımına gitmesine yüzde 59 ihtimal veriyor. Geçtiğimiz haftanın başında ise söz konusu artırıma verilen ihtimal yüzde 74 seviyesinde idi. Dolar göstergesi bir ayın düşüğüne geriledi.

Tokyo'da Barclays Plc. Döviz stratejisti Shinichiro Kadota, “Fed veya BOJ'un politikadeğişikliğine gitmesini beklemiyorum. Orta-uzun vadede dolar/yen paritesinde aşağı yönlü baskı olmaya devam edecek” dedi.

Japonya parası, Tokyo saatiyle 12:03'te dolar karşısında yüzde 0.4 artarak 106.92 seviyesinden işlem gördü. Yen, Pazartesi günü 106.38'i görerek 4 Mayıs'tan bu yana görülen en güçlü seviyesine ulaşmıştı.