Advertisement

Yatırımcılar, Çarşamba günü gerçekleşecek olan 20 milyar dolar değerinde ABD 10 yıl vadeli Hazine tahvili ihracında teklif vermeye hazırlanırken, bir göstergeye göre 10 yıl vadeli ABD tahvillerine olan talep yaklaşık 50 yılın zirvesinde seyrediyor.

Vade primi olarak adlandırılan gösterge geçtiğimiz haftanın sonunda yüzde -0.47'ye geriledi. New York Fed'e göre, vade priminin ulaştığı bu seviye 1962'den bu yana en düşük nokta oldu. Vade priminin negatif olması, yatırımcıların adil değer olarak kabul edilen seviyenin altında getirileri kabul etmekte istekli olduğunu gösteriyor.

Mayıs'ta beklenenin altında kalan ABD istihdam verisi ve İngiltere'de 23 Haziran'da gerçekleşecek referandumun İngiltere'nin AB'yi terketmesiyle sonuçlanmasına yönelik endişeler, görece güvenli olan devlet tahvillerine talebi artırıyor. Devlet tahvillerine yönelik talep ABD tahvillerinin de ötesine giderek, küresel tahvil getirilerini tüm zamanların en düşük seviyelerine çekiyor. Japonya ve Almanya'da tahvil getirileri rekor düşük seviyelerde seyrediyor.

Tokyo'da 112 milyar dolar değerinde fon yöneten Mitsubishi UFJ Kokusai Asset Management baş fon yatırımcısı Hideo Shimomura, tahvillere yönelik "Talep var. İnsanlar gelecek için epey endişeli" yorumunda bulunuyor.

Salı günü ABD 10 yıl vadeli devlet tahvilinin getirisi yatay seyrederken, Bloomberg Bond Trader verilerine göre, TSİ 8:50'de tahvil faizi yüzde 1.71 seviyesinde seyretti. 1.625 faizli Mayıs 2026 vadeli tahvilin fiyatı 99 6/32 seviyesindeydi.

ABD Salı günü 24 milyar dolar değerinde 3 yıl vadeli tahvil satarken, Perşembe günü 12 milyar dolar değerinde 30 yıl vadeli tahvil ihalesi düzenlemeyi planlıyor.

Tokyo'da CIBC World Markets Japan Inc sabit getirili menkul kıymetler biriminin şefi Kazuaki Oh'E, Çarşamba günü satılacak olan 10 yıl vadeli ABD tahvillerinin, bir çok ülke tahviline göre daha yüksek faiz getirisi sağlıyor olması ve dünyanın en büyük tahvil piyasasının likiditesine sahip olması nedeniyle yatırımcılara cazip geldiğini belirtiyor. Oh'E, "Talep muhtemelen çok kötü olmayacaktır" yorumunda bulunuyor.