Advertisement

Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanan verilere göre, büyümenin öncü göstergesi sanayi üretimi Nisan'da aylık artış beklentisine karşılık % 1.1 düştü. Yıllık bazda ise %0.7 ile beklentinin oldukça altında arttı. Yıllık sanayi üretimi böylece 9 ayın en düşük seviyesinde gerçekleşti.

Sanayi üretiminin aylık % 0.1, yıllık %3.1 artması bekleniyordu.

Sanayinin alt sektörleri incelendiğinde, 2016 yılı Nisan ayında bir önceki aya göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %5.0 ve imalat sanayi sektörü endeksi %1,3 azalırken, elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi ise %1.8 arttı. Nisan ayında bir önceki yılın aynı ayına göre madencilik ve taşocakçılığı sektörü endeksi %4.5 azalırken, imalat sanayi sektörü endeksi %0,6 ve elektrik, gaz, buhar ve iklimlendirme üretimi ve dağıtımı sektörü endeksi %3.5 arttı.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış ana sanayi gruplarında en yüksek azalış %3.7 ile sermaye malı imalatında gerçekleşti.

Mevsim ve takvim etkisinden arındırılmış imalat sanayiinde en yüksek azalış bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında, en yüksek azalış bilgisayarların, elektronik ve optik ürünlerin imalatında gerçekleşti.

Arındırılmamış Sanayi üretim endeksi de geçen yılın aynı ayına göre % 0.6 artış gösterdi. Nisanda 126,3 olarak hesaplanan söz konusu endeks, geçen yılın aynı ayında 125,5 seviyesinde bulunuyordu.