Advertisement

1 trilyon dolarlık varlığın yönetiminden sorumlu Amundi SA, ABD parasına yönelik yatırımcı algısının aşağı yönlü olmasına karşın, dolardaki uzun pozisyonunu koruyor.

Varlık yönetim şirketi, 23 Haziran Breixct oylaması öncesinde, geleneksel güvenli liman olan ABD Doları'na sığınıyor. Dolar, referanduma ilişkin anketlerin İngilitere'nin Avrupa Birliği'nden (AB) çıkışını işaret etmesi ardından Pazartesi günü sterlin karşısında yükselmiş ve volatilite artmıştı.

Amunda, aynı zamanda Fed faiz artırımının zamanlaması konusundaki beklentileri de piyasa beklentileriyle örtüşmüyor. Zayıf gelen ABD istihdam verisi ardından Fed'in Aralık ayına kadar bekleyeceğini düşünen vadeli kontrat traderlarının aksine varlık yöneticisi, ABD Merkez Bankası'nın gelecek aylarda faiz artırımına gideceğini düşünüyor.

Londra'da Amundi Döviz yönetimi birim yöneticisi James Kwok, “Biz birkaç veriye ya da Fed'den gelen birkaç yoruma göre aşırı tepki vermeyiz. Dolarda uzun pğozisyon, İngiltere referandumu için de iyi” yorumunda bulundu.