Advertisement

Perakende satış hacmi, nisanda bir önceki aya göre yüzde 0,1 düşüş gösterdi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın nisan ayına ilişkin perakende satış hacim endeksini açıkladı.

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi nisanda bir önceki aya göre yüzde 0,1 azaldı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,1 arttı, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar aynı seviyede kaldı. Otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,3 düştü. 

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 1,8, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,7 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 0,9, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 1, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 3,6 arttı.

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,4 yükseldi. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 3,6, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 5,2, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,1 artış kaydetti.

Gıda dışı sektörlerin geçen yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 6, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 16,6 azaldı, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 17,3, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 8,4, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 4 artış gösterdi.

Perakende ciro arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, nisanda bir önceki aya göre yüzde 0,1 arttı. Söz konusu dönemde gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,2, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 0,4 yükseldi, otomotiv yakıtı satışları yüzde 0,5 geriledi.

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 9 arttı. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 9,1, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 16,4 yükseldi, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 5,5 düşüş kaydetti.