Advertisement

Akıllı Para programında Açıl Sezen'in sorularını yanıtlayan Thales Eğitim ve Danışmanlık Yönetici Ortağı Erda Gerçek İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden çıkıp çıkmama (Brexit) referandumunun piyasalar için felaket olmayacağını söyledi.

23 Haziran'da gerçekleşecel Brexit referandumuna dair senaryoları değerlendiren Gerçek konuya ilişkin olarak, "Ne olacağını bilmiyoruz, çıkalım kararı çıksa da ne olacağını bilmiyoruz. Herkes tahmin yürütüyor. Ben piyasalarda 'katastrofik' (felaket) bir hareket beklemiyorum, olursa da bir alım fırsatı doğar..." diye konuştu.

İngiltere'nin AB'den ayrılması durumunda diğer ülkelerle ticari bağlarının zora gireceğini düşünmediğini belirten Gerçek, AB'de kalması halinde ise birliği reforme etmeye çalışan bir İngiltere görülebileceğini söyledi.

"Gelişen ülkelerin yeni ekonomik modele ihtiyacı var"

Gelişen ülkelerin yeni ekonomik modele ihtiyacı olduğunu belirten Gerçek, "İhracata dayalı büyüme modeli bitti. Yeni bir büyüme modeli de çıkmıyor..Bu ortamda deflasyonist baskı, yani doların daha da güçlenmesi kısa vadede Euro Bölgesi ve Japonya için iyi görünse de genel global anlamda çok olumlu değil" yorumunu yaptı.