Advertisement

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan Bloomberg HT'deki Akıllı Para programında Gökhan Şen'e dün açıklanan İSO ''Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu" araştırmasının sonucunu değerlendirdi.

Sanayicinin finansman giderinde yaşanan ciddi artışa dair Bahçıvan, Türkiye'de artık sanayinin finansmanı noktasında yapısal değişim ve revizyonlara ihtiyaç olduğunu söyledi.

Bahçıvan "Türkiye'de artık sanayinin finansmanı noktasında çok daha yapısal boyutlu bir takım revizyonlara ihtiyaç var. Bunları da tartışmaya başladık. Bunu idrak edip bizle aynı paralelde bakan hükümet anlayışı var. Kaybedecek çok zamanımız yok. Üretim ekonomisinde olmazsa olmaz en önemli konununun sanayi finansman ayağının mutlak suretle radikal boyutta değişmesi olduğunu savunuyoruz" yorumunu yaptı.

- %3'ler civarında büyüyebiliriz

Son dönemlerde yakın pazarlarda yaşan sıkıntıların ihracatı olumsuz etkilediğine dikkat çeken Bahçıvan, "Miktar olarak ihracatta artış oldu ama tüm emtiada oluşan deflasyonist yapının Türkiye'nin ihracat fiyatlarını aşağı çekmekte negatif faktör oluşturdu...İhracatta bir ivme kaybı oldu ancak Türkiye'nin ihracat pazarında yeni bir hikaye yazması gereken bir dönemdeyiz" dedi.

Türkiye'nin bu yıl %3 civarında büyüyeceğini öngören Bahçıvan büyümede rakamdan ziyade niteliğe bakılması gereken bir süreçte olunduğunu kaydetti.

Bahçıvan, "Türkiye artık iç dinamizmiyle, demografik yapısıyla, en olumsuz koşullarda % 3-3.5 civarında büyüyeceğini dünyaya gösterdi. Ama büyümeye rakamsaldan ziyade kalite ve nitelik açısından  bakmalıyız..Büyüme rakamının % 4 veya % 5 olması kadar büyümenin yatırımla, ihracatla, teknolojik işlerle olmasını da önemsemeliyiz. Bu yıl muhtemelen % 3'ler civarında büyüme içerisinde seyredeceğiz gibi görünüyor...İlk çeyrekteki olumlu hava marttan sonra hafif negatife dönmeye başladı, sanayi tarafından da 2. çeyrekte büyümeye beklenen olumlu seyir belki gelmeyecektir" diye konuştu.