Advertisement

Avrupa hisse senetleri, bankacılık ve otomotiv üreticilerindeki düşüşlerle gerileyerek, iki haftanın en büyük arka arkaya kazançlarını durdurdu.

İspanyol ve İtalyan bankalar, UniCredit SpA ve Banco Popular Espanol SA'nın yüzde 4'ten fazla kaybetmesiyle düşüş kaydetti. Erste Group Bank AG, hissedarlarından birinin hissesini satmasının ardından yüzde 3.4 düştü. Fransız ödeme işlemcisi Ingenico Group SA, benzer şirket olan VeriFone Systems Inc.'nin yıllık kazanç ve ciro tahminini düşürmesinin ardından, yüzde 7 düştü.

Stoxx Europe 600 Endeksi, Londra'da saat 16:33 itibariyle yüzde 0.5 geriledi. Volkswagen AG ve BMW AG, güçlenen euronun ihracatçıları vurmasıyla yüzde 1.8 ya da daha fazla düştü. Dünya Bankası dün geç saatlerde küresel büyüme için görünümünü düşürmüş ve aşağı yönlü risklerin yıl başından beri daha fazla telaffuz edildiğini belirtmişti.

CMC Markets piyasa analisti Michael Hewson, "Piyasalar, ekonomik verilerin fena olmadığı ancak çok iyi de olmadığı bir zamanda genel olarak yön bulmakta zorlanıyor." dedi ve "Sonuçta, küresel görünüm oldukça zayıf kalmaya devam ediyor. Dünya Bankası sadece tahminlerini düşürmedi, risklerin aşağı yöne eğildiğini de belirtti. Şimdi biraz kar satışları görüyoruz." diyerek konuştu.