Advertisement

Google'nin sürücüsüz araçlar üzerine anlaşma yapan ilk büyük otomotiv üreticisi olan Fiat Chrysler Automobiles NV, konuyla alakalı kişilere göre, Uber Technologies Inc. ile benzer bir iş birliği sağlamak adına konuşmalara başladı.

Konu hakkında bilgi sahibi kişilerden biri, Uber ile olacak bir girişimin yıl sonunda açıklanabileceğini belirtti. Bir başka kişi ise, görüşmelerin hala çok yeni olduğun ve araç paylaşma servisinin diğer birkaç otomotiv üreticisiyle daha görüştüğünü söyledi. Kişiler, görüşmeler gizli olduğu için isimlerinin açıklanmasını istemedi.

Fiat'ın ayrıca Amazon.com Inc. ile sürücüsüz arabaları üzerine görüşme yaptığı belirtildi. Henüz bir anlaşmaya varılamadığı ve görüşmelerin hala bozulabileceği söylendi. Fiat ve Uber konu hakkında yorum yapmayı reddetti. Amazon'un Milano'daki bir sözcüsü ise, şirketinin dedikodular ve spekülasyonlar hakkında yorum yapmadığını söyledi.

Fiat'ın CEO'su Sergio Marchionne, Apple Inc. için araba üretme teklifini de içeren, bazı teknoloji şirketleriyle anlaşmalar düzenlemeye çalışıyordu. Borçla yüklü olan otomotiv üreticisi, kendi sürücüsüz arabasını üretmek için yeterli kaynağa sahip olmamasından dolayı, Google gibi şirketlerle anlaşmaya diğer şirketlerden daha istekli. Anlaşmaların riski ise teknoloji şirketleri için donanım üreticisi konumuna düşmek.

Milano'da Mediobanco analisti Massimo Vecchio, "Asıl soru, Fiat'ın yeni sektör katılımcılarıyla bir arada çalışmakta haklı mı olduğu yoksa diğer otomotiv üreticileri gibi onlarla rekabet etmeye çalışması mı daha doğru?" dedi ve "Bize göre, her otomotiv üreticisinin kendi sürücüsüz arabalarını geliştirmesi senaryosu, sektördeki bir başka sermayeyi boşa harcama örneği." diyerek görüş bildirdi.

Geçtiğimiz hafta Suudi Arabistan'dan 3.5 milyar dolarlık yatırım alan Uber için sürücüsüz araçlar, giderleri azaltmayı ve insanlarla çalışmanın riskini azaltabilir. Uber, Nisan ayında Google ile birlikte sürücüsüz araçların güvenlik mevzuatları için savunma grubu oluşturmuştu.