Advertisement

Güney Kore Merkez Bankası, hükümetin borçlu şirketleri yeniden yapılanmaya zorlamasının ekonomi üzerinde baskı oluşturması ile birlikte, sürpriz bir şekilde faiz indirimine giderek, gösterge faizi yeni bir rekor düşük seviyeye indirdi.

Gösterge yedi gün vadeli repo faizini yüzde 1.25 seviyesine indirilme kararı, Bloomberg'in anketine katılan 18 ekonomistin yalnızca biri tarafından tahmin edildi. Goldman Sachs Group Inc. bu toplantıda faiz indirimini öngören tek tahminci olurken, Citigroup Inc., HSBC Holdings Plc ve Nomura Holdings Inc. önümüzdeki aylarda faiz artırımı olabileceğini tahmin eden kuruluşlar arasında yer aldı.

Güney Kore'nin ülke faizi bu ay, Mayıs ayı toplantı tutanaklarının bir kurul üyesinin faiz indirimi yönünde oy kullanırken, hükümetin şirket yeniden yapılandırması için bir fon kurma planını duyurmasının politika koordinasyonunun bir parçası olarak faiz indirimi beklentisini güçlendirmesi ile rekor seviyeye inmişti. Güney Kore Merkez Bankası kurulunun Mayıs ayı toplantı tutanakları, bazı üyelerin, şirket yeniden yapılandırma planlarından, işsizlik ve azalan yatırım gibi konularda endişe duyduğunu göstermişti.

NH Investment & Securities sabit getirili menkul kıymetler analisti Park Jong Youn, "Faiz indirimi yalnızca zaman meselesiydi," deid ve ekonomik görünümdeki kötüleşmenin faiz indirimini getirdiğini ve hükümetin şirket yeniden yapılandırma planının da zamanlamanın belirlenmesine yardımcı olduğunu söyledi. Faz indirimi tahmininde bulunan Park, Bloomberg'in anketine katılan analistler arasında yer almıyor.