Advertisement

Çin'de endüstri üzerindeki deflasyon baskıları Mayıs ayında daha da zayıflarken, tükerici fiyatlarındaki yavaş artış, merkez bankasına ihtiyaç duyulduğunda daha fazla teşviğe gitme konsuunda imkan sağlıyor.

Komünist Parti liderliğinin aşırı kapasiteyi azaltma çabaları ortamında, üretici fiyatları yüzde 2.8 ile 2014 sonundan bu yana en düşük gerilemesini kaydetti. Bloomberg'in anketine katılan ekonomistlerin tahminlerinin emdyanına göre üretici fiyatlarının yüzde 3.2 düşmesi bekleniyordu. Tüketici fiyatları ise, yüzde 2.2 artması beklenirken yüzde 2'lik bir artış gösterdi.

Sanayi sektöründeki deflasyonun gevşemesi, üretici fiyatlarında dört yılı aşkın süredir devam eden düşüşün ardından, istikrara yönelik diğer bir işareti oluşturdu. Tüketici fiyatlarındaki yavaş artış, gösterge faizi Ekim ayından bu yana rekor düşük seviyede tutan Çin Merkez Bankası'nın (PBOC), büyümeyi desteklemek için kısa vadede ilave teşvik uygulaması için imkan yaratıyor. 

Hong Kong'da Australia & New Zealand Banking Group Ltd. kıdemli ekonomisti Raymond Yeung, "Deflasyon baskısı kayda değer bir şekilde azaldı," dedi ve "İç talek istikdar kazandı ve bu nedenle yukarı yönde de bir baskı görmüyoruz. Halen PBOC'un ılımlı bir şekilde genişlemeci kalmaya devam edeceğini düşünüyoruz" şeklinde görüş bildirdi.