Advertisement

(24:00'da güncellendi)

Küresel hisse senetleri ve emtiada 1 haftadır süren ralliler, ekonomik büyüme görünümünün yatırımcıları temkinli olmaya yöneltmesi ile birlikte sona erdi.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, altı ayın en yüksek seviyesine ulaşmasının ardından, son altı günde ilk kez aşağı yönde hareket etti ve Standard & Poor's 500 (S&P 500) endeksi, tüm zamanların zirvesine yakın seviyesindeki kayıplarını azalttı. Bloomberg Emtia Endeksi, Mart ayından beri en uzun kazanç serisinin ardından, düşüşlerini azaltarak dalgalandı. Tahviller, İngiltere tahvil faizlerinin rekor seviyeye gerilemesi ile birlikte yükseldi. Gelişen piyasalar aşağı yönde hareket etti.

Küresel ekonomiye ilişkin iyimserlik, zayıf ABD istihdam verisi, Dünya Bankası'ndan gelen düşük büyüme tahmini, İngiltere'de yaklaşan AB referandumu ve Avrupa Merkez Bankası Başkanı Mario Draghi'nin hükümetler öncülüğünde reform çağrısında bulunmasının merkez bankalarının küresel ekonomiyi desteklemekte yetersiz kalacağı endişelerini artırması ile birlikte azalmaya başladı. Milyarder yatırımcı George Soros da, konu hakkında bilgiye sahip bir kaynağa göre, bir dizi büyük, aşağı yönlü yatırımlar yaptı.

Londra'da Commerzbank AG küresel hisse senetleri ekonomisti Peter Dixon, "Büyüme halen parlak görünmüyor," dedi ve "Son birkaç gündür varlıkların büyük bölümünde gördüğümüz ralli çok uzun sürme eğiliminde değil" şeklinde görüş bildirdi.

MSCI Tüm Ülkeler Dünya Endeksi, New York'ta 16:00 itibariyle yüzde 0.7 düştü. S&P 500 ise, yüzde 0.5 kadar düştükten sonra, bankacılığın ve enerji üreticilerinin kayıplarını azaltmasıyla, yüzde 0.2 düştü. Stoxx Europe 600 Endeksi ise yüzde 1 düştü.

MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi yüzde 0.7 düştü. Rusya'nın Mices Endeksi yüzde 0.9 ve Hindistan'ın BSE Sensex endeksi yüzde 1 geriledi.

Bloomberg Emtia Endeksi, altı günlük yükselişinin ardından, yüzde 0.8 kadar düştükten sonra yüzde 0.1 geriledi. Ağustos vadeli Brent petrol yüzde 1.1 düşerek varil başına 51.95 dolara gelerek, dört seansta ilk kez düşüş kaydetti. Dolar ise güçlendi.

Spot altın yüzde 0.5 yükselerek ons başına 1,269.16 dolar olurken, platinyum, alüminyum ve bakır geriledi. 

Bloomberg Dolar Spot Endeksi, yüzde 0.4 yükselerek iki günlük düşüşünü durdurdu. Dolar yüzde 0.7 kadar yükselerek euro başına 1.1318 olurken, yen karşısında ise yüzde 0.1 zayıfladı. 

(24:00'da güncellendi)