Advertisement

Fed'in Aralık'taki tarihi faiz artırımının sağlam temellere dayanmadığını düşünen Stifel Fixed Income baş ekonomisti Lindsey Piegza, Fed'in bu yıl içerisinde gerçekleştirebileceği Aralık'tan bu yana ikinci faiz artırımını doğrulayabilmek için ekonomik verileri de göz önünde bulundurarak ince eleyip sık dokuduğunu düşünüyor.

Piegza, "İkinci faiz artırımının, 2016 yılı dahilinde, Eylül ya da Aralık'ta geleceğini düşünüyorum" ifadelerini kullanırken, verilerin henüz bu yönde bir hamleyi doğrulamadığını, ancak Fed'in belirmekte olan faiz artırımını korumak adına güçlü ekonomik verilere odaklanacağını söylüyor.

Piegza, "Ben Fed'in Aralık'ta bir politika hatası yaptığının çok açık olduğunu düşünüyorum. Verinin faiz artırımı için yeterince güçlü olmadığı belliydi ve Aralık hamlesi önümüzde ekonomik büyümenin güçlü süreceği yönündeydi ki böyle bir şey görmedik" dedi.

Piegza Fed'in volatil olduğunu ifade ederek, "Fed piyasa beklentilerini yukarı çekmeye devam ediyor ancak daha sonra bu beklentileri bizden alıyor" dedi.

Piegza'ya göre yatırımcıların çıkarımları faizlerin daha uzun süre düşük kalacağı yönünde. Piegza, "Kademeli tanımının anlamının her altı ayda bir faiz artırımı olmadığı çok açık. Kademelinin anlamı her 12 ayda 1 faiz artırımı olabilir" ifadelerini kullandı.

Geçtiğimiz haftaki konuşmasında Fed Başkanı Janet Yellen, Cuma günkü Mayıs ayı istihdam verisinin ardından Haziran faiz artırımını masadan kaldırdı. ABD ekonomisi Mayıs ayında toplam 38 bin istihdam kazanırken, Wall Street'in beklentisi tarım dışı istihdamın 160 bin düzeyinde artacağı yönündeydi.

Piegza, açıklanan bir verinin, bir çok kişinin beklediği Fed'in bir sonraki toplantıda faiz artırımını bozabiliyor olmasının endişe verici olduğunu söyledi. Piegza, "Fed kararı daha uzun vadeli bir trende bağlı olmalı" ifadesini kullandı.

Son açıklanan verilerin zayıf seyretmesine rağmen, hisse senetleri rekor yüksek seviyelerde seyrediyor. Dow Jones Industrial Average Çarşamba günü 18.000 seviyesini geçti.

Stifel Fixed Income baş ekonomisti Lindsey Piegza, "Piyasalar limitsiz Fed desteğine bayılıyor" yorumunda bulundu.